Sökö ehk soomlaste 5 Card Stud mängust ja reeglid
  • Jokker.ee
  • 18.10.2024

Sökö ehk soomlaste 5 Card Stud mängust ja reeglid

Sökö pokker, mida tuntakse ka Canadian Stud või Scandinavian Stud on sarnane formaat väikese erinevusega 5 Card Stud mängust. Ainuke erinevus on, et saab moodustada lisaks tavapärasele kaks kombinatsiooni - neljakaardi rida ja neljakaardi mast. Mäng on äärmiselt populaarne Soomes ja kutsutaksegi tihti soomlaste 5 Card Stud´iks.

Sökö pokker on juttude järgi alguse saanud Kanada metsas töötanud immigrantide õhtustest pidudest, kus mängiti just seda formaati (sellest ka teine nimi Canadian Stud). Kui metsaraiujad Soome tagasi jõudsid, oli neil koos kopsaka rahakotiga mängulaua taga ka teisi huvilisi, millest on tänaseks kujunenud Soome rahvuspokker (Sousem). 

Sökö on üks väheseid kaardimänge, mis on Soomes oma populaarsust säilitanud põlvkondade kaupa. Sökö kaardimäng on eriti populaarne reisidel ja sõpruskondades, kes otsivad pingevaba ja meelelahutuslikku ajaviidet, ent on jõudnud nüüd ka pokkerifestivalide kavasse.

Sökö tähendab soomlastele "I Check" ehk eestlastele "passin". Ka Eestis toimuvatel pokkerifestivalidel võib kuulda soomlasi omavahel rääkimas, et "Minä sökötan", mis tähendab, et mängija ei soovi panustada ega loobuda kaartidest (check).

Sökö reeglitest ja panustamisringidest

Kuna viiekaardi Stud mängus on mast ja rida haruharva nähtus on mängu toodud ka neljakaardi mast ning neljakaardi rida. Sökö mängus on need kombinatsioonid tugevamad paarist, aga nõrgemad kui kaks paari ja sellest kõrgemad kombinatsioonid.

Sökö kombinatsioonide tugevusjärjestus:

  • Kuninglik mastirida (Royal Flush)
  • Mastirida (Straight Flush)
  • Nelik (Four of a kind)
  • Maja (Full house)
  • Mast (Flush)
  • Rida (Straight)
  • Kolmik (Three of a kind - set/trips)
  • Kaks paari (Two pair)
  • Neljakaardi mast (Four-card flush)
  • Neljakaardi rida (Four-card straight)
  • Paar (Pair)
  • Kõrge kaart (High Card)

Panustamisringid:

1. voor
Sökö mängitakse samamoodi nagu 5 Card Stud mängu ehk enne jaotust panevad kõik mängu kohustusliku ühispanuse (Ante). Esimeses ringis saavad mängijad ühe kaardi kinniselt ja teise kaardi avatult (door card). Kõige väiksema väärtusega kaart peab panema mängu kohustusliku panuse (bring-in). Kui mitmel mängijal on sama väärtusega kaart, siis võetakse arvesse mastide tugevus - kõige tugevam on poti, millele järgneb ärtu, ruutu ja kõige nõrgem risti.

Järgmised mängijad peale bring-in panustajat saavad nüüd otsustada, kas loobub kaartidest (fold), läheb panusega kaasa (call) või teeb tõste (raise).

2. voor
Pärast esimest vooru saavad kõik allesjäänud mängijad kolmanda kaardi (avatult). Nüüd peab esimese otsustama lahtiste kaartide järgi kõrgeim kaart või parima kombinatsiooni omav mängija (nt paar). Edasi toimub juba tavapärane otsuste ring.

3. voor
Allesjäänud mängijad saavad neljanda kaardi (taas avatult). Nüüd juba saab teha topeltpanuse nagu Stud mängudes kohane.

4. voor
Kui mängijatel on juba ees üks kaart kinniselt ja kolm kaarti avatult tuleb viimane (viies) kaart, mis samuti avatult. Peale viimast panustamisringi peavad mängija avama oma kinnise kaardi (avab esimesena viimases voorus esimesena panustanud või kui panust ei tehtud, siis esimesena avab diilerist vasakul olev mängija). Jaotuse võidab mängija kes omab parimat kombinatsiooni, sealjuures arvestades Sökö eripära neljakaardi masti ja rea võimalikkust, mis ongi Sökö ainuke erinevus 5 Card Stud mänguga.

Sökö turniire mängitakse üldjuhul Pot Limit panustega ning on vahel ka Hi/Lo formaadis (mõlemat mängitakse üks ring).

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5