Lühijutustus Klassikokkutulek
  • Retrogämbler
  • 27.05.2016

Lühijutustus Klassikokkutulek

"Näete, sealt tulebki see meie pokkeritšempion," kostus majakese eest purjus inimeste eufoorilisi hõikeid, kui ma oma auto turismitalu hoovi keerasin.

Pokkeritšempion!? Enamikele inimestele mõjuks selline tiitel vist suure tunnustusena. Eriti neile, kes on pokkeri osas täielikud võhikud. Ma juba tean, mida nad kõik vaimusilmas näevad: uhkeid hotelle Bahama saartel, dollaripakke, sportautosid ja silikoontissidega megabeibesid. Mõistagi saab võitude taga olla vaid taevalik õnn või vastaste oskuslik petmine, sest millegi muuga ju pokkeris edu ei saavutata.  

Tegelikkuses olin ma olnud viimased viis aastat tavaline elukutseline pokkerimängija ehk siis kindla ametliku töökohata tegelane, keda ühed inimesed pidasid paadunud mängusõltlaseks, teised laiskvorstist arvutinohikuks ning kolmandad ehk suurem enamus ei saanud üldse aru, millega ma täpselt tegelen. Reaalsuses tähendas pokkeriprofi elukutse harilikku liinitöölist, tiheda ning valdavalt öise graafikuga. Glamuur, fancydes kostüümides turniiridel käimine, teravmeelsed intervjuud ning kaamerate ees säramine ei käinud minu ega tegelikult ka ühegi teise minusuguse kohta. Eestis pole ju ühtegi tõelist pokkeristaari ning võrreldes maailmakuulsate ässadega  teenisid siinsed "tšempionid" kopikaid.
 
Pigem oleks aga oluline rõhutada, et vähemalt pole elukutseline pokkerimängija mingi hasartmängur ning see teadmine tegi mind uhkeks. Ajal, mil olin mängur, vältisin igasugust tähelepanu, seevastu pokkerimängijana hakkasin selle vastu juba ise huvi tunda. Puhtalt oma üldise maine parandamiseks. Las ikka kõik teavad, et ma pole enam endine tont, kes oli alalõpmata kõigile võlgu ning veetis aega kasiinos jalaga aparaate pekstes või turvadega jageledes.

Pokkeriproffi  huvitas raha teenimine, mitte lihtsalt mängimine. Viimased viis aastat olin lugenud igat neetud senti, loobunud täielikult gämblemisest, bettimisest ning muudest kahjulikest või kõrge riskiga otsustest. Ja ma võisin täiesti ausalt öelda, et veel kümme aastat tagasi poleks ma end äragi tundnud. See oli tõesti 180-kraadine muutus. Muutus igal rindel. Ma ei elanud enam vanaema juures, üürikorteris või mingi suvalise tuttava tšiki vanemate pinnal. Mul polnud ühtegi laenu, olin ostnud kõik eluks vajaliku ning mul oli ka teatav rahaline varu. Sellele lisandus mängimiseks vajalik käibekapital ehk pokkerimängijate keeli bankroll. 

Astusin autost välja ning taipasin, et minu 3 aastat vana Honda Accord valmistas klassikaaslastele pigem pettumuse. Kas te kurat tõeti arvasite, et endine liinibussis nr. 60 loksunud tolkan tuleb nüüd mingi Ferru või Lamboga kohale? Jah - ma olin saanud Eestit tabanud pokkeribuumi ajal kaks magusat hitti - ühe PokerStarsis ning teise Full Tildis, minust oli ka Delfis kirjutatud. Samas oli see puhas joppamise asi. Vaevalt mõistab ükski pokkerikauge inimene, et selliseid 30 tuhande dollarilisi tabamusi saadaksegi tegelikult väga harva ning neile võib eelneda pikk mõõnaperiood. Selle eest ei osteta Rolexi kelli, Brooks Brothers ülikondi ega tuunita oma S-klassi mersut. See raha jääb tõenäoliselt suuremas osas mängija pokkerikontole, et hiljem oleks üldse millegi eest mängida.

Mis aga kõige nutusem - ma ei teadnud täna, mis minu bankrollist üldse saab. Lemmiktuba Full Tilt pandi kaks nädalat tagasi kinni ning tulevik paistis tume. Mustad reeded, mustad teisipäevad jne - ikka sama pask, mis mõned aastad tagasi börsil. Lisaks oli mängude tase viimastel aastatel kohutavalt tõusnud. Selleks, et üldse mingit pappi teenida, tuli looma moodi mängida, pidevalt õppida ning eelkõige teistest proffidest sammu võrra ees olla. 

Sammusin enesekindlal sammul klassikaaslaste sekka. Kõik jälgisid mind. Ma olin nagu külaline teiselt planeedilt, keda keegi polnud tervelt 14 aastat näinud. Eelmistel üritustel ma käia ei viitsinud. Mida kuradit ma nende karjeristide, noorpoliitikute, ärikate või tehnokraatidega ikka räägin? Või õigemini - millest nemad minuga räägivad? Uurivad, kas lüüa mutile teist või kolmandat, kui palju mängureid on hullaris arvel või siis seda, miks on kasiinodes alkohol nii odav? 

Võtsin istet. Minu vastas lällasid kaks endist eespingi nohikut, kiideldes valjuhäälselt  oma väidetavate ning äärmiselt kaheldavate ööklubi vallutustega. Nemadki märkasid mind ning kohe läks teema pokkerile. "Kuule, kas sa käid ikka kasiinos? Müürsepp käib ka, mängib pokkerit, võitis mingi suure turniiri ära," märkis üks. "Ma lugesin ka, et pokkerit mängib. Nagu James Bondis. Varem mängis kossu, nüüd on mingi hull pokkeriäss. Kas sa Mürka vastu oled poker feissi teinud?" uuris teine ja paljastas oma hamstrikihvad. Ma ei viitsinud neile midagi vastata. Tüüpilised massimeediat tarbivad 30-aastased pintsaklipslased. Ainus kokkupuude mängimisega piirdub nagunii mõne kasiinos toimunud glamuuriüritusega, kus käidi kiimaste nägudega diilerite ja baaridaamide sukapitse piilumas. "Kuulge, kas te õlid seda ka teate, et Mati Kaal on Tallinna Loomaaia direktor," nähvasin vastu ning kolisin teise lauda. 

Juhtumisi oli koht Ingridi kõrval vaba ning ma võtsin seal välkkiirelt istet. Ingrid polnud kaugeltki suvaline klassiõde. Ma olin temast kümnendas kõrvuni sisse võetud, kuid meie esimene ning ka viimane deit lõppes krahhiga. Tund enne kokkusaamist otsustasin emalt saadud 50 krooniga kiirelt Eldoradost läbi põigata. Noh, eks ikka selleks, et 50-st oskuslikult duubeldades sott teha ning pärast kino ka piljardisse minna. Arvake nüüd kolm korda, kas see ka õnnestus? Ning arvake veel kolm korda, kas ma üldse kino ette jõudsingi... 

Ingrid oli omajagu purjus ning kallistas mind kõvasti. - Oo, keda lõpuks üle aastate näha saab! Loomulikult takseerisin ma oma endise silmarõõmu üle. Tissid hulga suuremad kui kooli ajal. Tagumik muidugi ka. Juuksed endiselt pikad ja lopsakad, lisandud olid kunstripsmed ning geelküüned. Jalgadel võis juba näha mõningaid volte ja veresooni. Aga kokkuvõttes igati ronitav redel. Kaheksa punkti kümnest iga kell. 

Ingrid märkas seda pilku ning puistas mu küsimustega üle. "Kas sa vaatasid mind nüüd täielikult üle? Räägi parem, kuidas sul läinud on? Lugesin, et oled pokkeris kõva tegija? Pokker on hästi pop, eks? Miks sa varasematel aastatel kokkutulekul käinud pole?"  

Jälle seesama loll küsimus. Olnuks küsija keegi teine, saatnuks ma ta lihtsalt persse. Aga Ingrid oli mõistagi erikeiss. Keerasin viskipudeli lahti ning mõne aja pärast läksid mul viimaks keelepaelad valla. 

- Ah, et miks ma ei käinud... Tead, mul oli lihtsalt häbi!

"Sa olid jah kohutav mängur ja läbustaja, ega keegi julenudki sinuga suhelda. Muudkui küsisid laenu ning suhtlesid mingite pättidega. Ma ei saa aru, miks sa üldse omal ajal mängima hakkasid?"

Nojah, sedagi on minult oi-oi-kui-palju küsitud. 

 - Tead, alguses oli lihtsalt igav, seejärel tekkis mingi üldine kambavaim, et kõik nagunii mängivad ning mina mängin siis ka. Hiljem järgnes juba krooniline adrenaliinivajadus. Sa lihtsalt jahid neid meeletuid emotsioonilaenguid - näiteks panustad oma nädala sissetuleku ruletis ühte sektorisse ning kui juhtumisi pihta saad, tekib illusioon, et oled teeninud mõne minutiga rohkem kasumit kui kuu ajaga tööl käies. Nende üksikute laksude taustal unustad sa ära kõik kaotused. See on esimene staadium.

"Ja teine?" päris Ingrid. 

- Ühel hetkel hakkad sa teadvustama, et oled juba palju maha mänginud ning tahad kõike ühekorraga tagasi saada. Siis hakkad sa otsima lahendusi, kuidas biitida kasiinot, huiata vastaseid, teisi mängijaid või hoopis kolmandaid inimesi. Lootus, et ühel päeval kukub Jackpot, on siiski olemas. Kuni kolmanda staadiumini, milleks on lootusetus. Sa lihtsalt pead mängima, kuigi tead, et kõik tõenäosused on sinu vastu. Sa tead, et jääd varem või hiljem oma rahast ilma. Sinu eesmärk on lihtsalt kasiinos võimalikult kaua vastu pidada, seejuures endale selgelt teadvustades, et oled mängur.  Kolmas staadium lõppeb sellega, et tõmbad endale niivõrd suure koguse probleeme kaela, et ühel hetkel polegi sul enam millegi eest ega kuskil mängida. Siis jääb sisuliselt vaid kolm varianti - kas suudad imekombel lõa otsast pääseda, haarad nööri järele või lõpetad sõna otseses mõttes rentslis. 

"Aga sina? Sa oled nüüd ju edukas. Kas mängid ikka kasiinodes aparaatidel ja laudades?" uuris Ingrid edasi. 

- Ei, sest ma leidsin teise mängu, mis pakkus samuti hasarti, kuid kus oli reaalselt ka võimalik võita - veelgi enam, stabiilselt raha teenida. Kuna omal ajal oli netipokkeris tõesti väga lihtne pappi kokku kühveldada, siis kadus teiste mängude võlu kiirelt. Kui sul on piltlikult öeldes võimalik mängida automaadil, kus on duubeldamistel ainult kahed, kolmed ja neljad ees, siis miks peaksid üldse mõnel muul masinal mängima? Hiljem unustadki need teised mängud lihtsalt ära. Ma käin praegugi kasiinodes turniiridel, kuid pole juba neli aastat ühtegi aparaati puutunud ega lauda istunud. Mind lihtsalt ei huvita see. 

Huvitav on see, et üsna kiirelt õpid sa eristama pokkerimängijaid ning mängureid. Viimastel on üsna pohui, mida mängida. Nad võivad osaleda turniiridel, pärast väljalangemist aga taovad cashi, siis peksavad aparaate või laiavad laudades. Enamus neist on alatasa võlgades, kuid mingil osal leidub alati piisavalt raha, et kogu aeg kasiinodes jõlkuda. Sellele niiöelda mängurite eliidile pakuvad seltsi kõikvõimalikud satelliidid, sageli juba vananevad tibid, kes meeste rahakoti najal samuti gämblevad ning vahel ka mõne turna ära kobistavad. Kogu selle kamba kasiinoskäike rikastab mõistagi suur kogus alkoholi ning enamus neist pole kuigivõrd head mängijad.  

Hoopis teine seltskond on elukutselised. Jah, nemadki panevad vahel tina ja käivad turniiridel meelt lahutamas, kuid üldine suhtumine on hoopis teine. Esiteks oluliste turnade ajal ei jooda. Teiseks ei käida ka aparaatidel gämblemas ega tehta muid lollusi. Mina võin uhkusega tõdeda, et kuulun seltskonda nr. 2. Praegu. Kuid kahjuks vaid viimased aastad. 

Valasin järgmised joogid, kuid Ingrid ei andnud mulle endiselt rahu. "No aga kas sa tagantjärgi üldse kahetsed, et kunagi mängima hakkasid?"

- Loomulikult, kuigi minu lugu on pigem õnneliku lõpuga. Kogu kasiinos maha mängitud raha olen pokkerist tagasi saanud, ka inflatsiooni arvestades. Samas on üks asi, mida ma kunagi tagasi ei saa. See on aeg. Sisuliselt läksid elu parimad aastad mingi jama peale. Mänguurgastes vedelemine, raha hankimise võimaluste otsimine, pidev negatiivne stress, hulk lõhutud suhteid. Kui ma oleksin teadnud, mis mind ees ootab, poleks ma never-ever kasiino poole vaadanudki. Mitte sellepärast, et mängimine kui meelelahutus oleks kohutavalt halb. Vaid põhjusel, et mul lihtsalt puudus piisav enesekontroll ning minust sai seetõttu kiirelt patoloogiline mängusõltlane. 

Seejärel kaldus jutt jälle pokkeri peale ning Ingrid tundis huvi, kas pokker ongi nii lahe mäng nagu meedias räägitakse? 

- Noh, filmides kindlasti...aga tegelikult on pokkerimängija ju tavaline liinitööline. Nädalavahetused ja ööd on enamasti kinni, sest siis on parim aeg mängimiseks. Seejuures pead arvestama ka sellega, et mõnikord rabad tööd nagu ori ning ei lõpeta sessiooni ainuüksi palgata, vaid maksad töötamise eest peale. Huvitav on veel see, et kui ma veel gämbler olin, käis ohjeldamatu pidutsemine reedest pühapäevani, enamasti ka kolmapäeviti ja neljapäeviti. Noh eeldusel muidugi, et keegi välja käristas või oli endal kuskilt mingit raha järgi jäänud. Pokkeriprofiks hakates sain hämmastaval kombel ülikiirelt lahti juba väljakujunevast alkoholismist, sest nädalavahetustel tuli tööd teha ja argipäevadel polnud lihtsalt kellegagi koos pidu panna. Isegi suitsetamise jätsin maha, sest pidevad suitsupausid mängimise ajal ajavad rütmi kohutavalt sassi. 

Ingrid vaatas mulle tunnustavalt otsa ning kiitis, et olen väga tubli olnud. Aga ma rääkisin talle ka pokkeri pahupoolest. 

- Näiteks sotsiaalsus kannatab kohutavalt - istud kogu aeg üksi arvuti taga, suhtled peamiselt vaid omasugustega erialastes foorumites. Sul pole eriti sõpru, pigem on lihtsalt tuttavad. Kui varem olid su "kolleegid" teised mängurid, siis nüüd pokkerimängijad. Teiseks võid sa ju ajutiselt hästi teenida, kuid see on siiski must raha ning näiteks pank kohtleb sind kui prükkarit. 

Ma ei hakanud Ingridile ütlema, et tegelikult on mul ka üsna suur hirm tuleviku ees. Enamuse elust olin lihtsalt kuskil midagi mänginud, kuigi pikaajalist töökogemust mul polnud, ka haridustee oli jätkuvalt pooleli. Ja vaevalt keegi mulle mingit tööd pakuks. Kui ma nüüd Full Tildist raha kätte ei saa, olen üsna kiirelt käpuli, sest varus oli vaid umbes 10 tuhande euro eest Olympicu aktsiaid ning pisut sularaha sahtlis. Kaugele sellega just ei jõua, eriti kui kuskil normaalses kohas varsti enam mängida ei saa. Aga miks ma peaksin tema ees hädaldama? Täna on ikkagi klassikokkutulek, me tulime siia lõbutsema ja probleemidega jõuab ka kunagi hiljem tegeleda.

Ingrid vahetaski õnneks teemat.  "Mäletad, sa kirjutasid mulle kunagi kooliajal luuletuse. Cool D repertuaari järgi," hakkas klassiõde vallatult naerma ning võttis käekotist ühe paberilehe. "Kui ma nägin, et sa sel korral viimaks peole tuled, siis otsisin selle oma vanade paberite seast üles." 

Kuidas on võimalik, et ta sellist jama alles hoidis ning miks? Minu pilk jooksis üle lapsikute ridade:
...pokkeri mäng ju midagi ei maksa,
sest võlgasid kinni maksta ei jaksa.
Sa ükskord endale selgeks tee, 
kust algab duubeldamine see.
Kas üheksale tuleb esimest lüüa,
või see vantidele maha müüa... 

Et siis selline oli mu elu 16-aastaselt...Mul hakkas päris piinlik, kuid Ingrid tegi mulle pai ning sõnas vaikselt, et meil oleks majas kahekesi palju rahulikum olla. Võtsingi tema käest kinni ning kõndisime veranda suunas. Väljas oli hakanud hämaraks minema, kuid õhk endiselt soe. Minu pilk saatis ainiti kaaslannat ning ühtäkki valdas mind kummaline rahu. Pagana pihta - milleks üldse minevikus sobrada, kui elu paremad päevad on alles ees? Ingrid justkui tajus seda ning keeras pikemalt mõtlemata veranda ukse seestpoolt kinni. Tema silmad särasid kelmikalt ning me olime hetkega teineteise embuses. Edasi kuulsin teda vaid õrnalt sosistamas: "Kas härra pokkeritšempion näitab mulle viimaks, et on õppinud elus ka midagi muud peale kaartide mängimise..."   

---
Kaheksast lühijutustusest koosnev "Mänguri päevik" on tagasivaade endise hasartmänguri elule aastatel 1995-2011. Nendes lugudes ei varjata midagi, kõik on kirjas üsna otsekoheselt ning kohati ka mõnevõrra toorelt. Samuti on kasutanud neidsamu roppe väljendeid, mida tarvitati tollal ning tõenäoliselt kasutatakse ka nüüd. Need jutustused pole peenetundelistele inimestele, kuid mängurite maailm ongi karm ja halastamatu. Jah - mõni asi võib isegi tunduda tagantjärgi naljakana, kuid sündmuste toimumise ajal olid asjad naljast väga kaugel.  

Lood on erinevatest mängudest:
- Online-pokkerist 

Miks? Sest tegelikult pole erilist vahet, mida sa mängid. Kui otsused muutuvad rumalateks ning põhinevad vaid emotsioonidel, võib laostuda igas mängus. Hasartmängukorraldaja on neetult kaval, kes tunneb väga hästi inimpsühholoogiat ning oskab sinu nõrku kohti enda huvides ära kasutada. Ära usalda teda, usu iseendasse. Ja kui sul pole eneseusku, siis ära hakka mitte kunagi mängima! 

Nende lugude eesmärk pole tähelepanu otsimine, vaid inimeste teadvustamine sellest, milleni võib kontrollimatu hasartmängusõltuvus viia. Vahel kasiinos käimises, pokkeriturniiridel osalemises, loto mängimises või spordipanuste tegemises pole iseenesest ju midagi halba. Aga kõik võib väljuda kontrolli alt kiirelt ning ootamatult ja tulemuseks on mängusõltuvus, mis on kohutav haigus. See võib laastada nii sinu enda, sinu perekonna ja lähedased kui põhjustada suurt kahju ka teistele inimestele, kellega tegemist teed. 

Võta neid jutte äärmiselt tõsiselt, tunneta piire ning kui paistab, et sa ise enam hakkama ei saa, siis otsi viivitamatult abi! Tea, et tänasel päeval on seda palju lihtsam saada, kui 10-20 aastat tagasi.   

Aitäh, et lugesid!
Autor 
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5