Aga nüüd – bridž! Bridž
  • savikoti
  • 20.05.2016

Aga nüüd – bridž! Bridž

Pealkirja sisusse süüvimiseks tuleb lugejal paraku hoolikalt läbi hekseldada järgnevad sügavamõttelised väljaütlemised tuntud- ja mitte niiväga tuntud inimeste suust. Kõik nad on aegade jooksul poetatud sellise suurepärase mängu kohta nagu BRIDŽ. Ega asjata nimetata toda kaardimängude kuningaks. Siinkohal tooksime välja mõned bridži erinevatest tahkudest:

SEIKLUS
"Iga jaotus on seiklus – see on bridži olemus. Tegemist on ülima intellektuaalse jõukatsumisega. Mängu sügavamalt tundma õppides avanevad sinu ees lõpmatud võimalused eksperimentideks ja naudinguks. Korra proovinud, ei loobu sa mängust iialgi."
Mängija Bob Lipzits


MEELELAHUTUS
"Bridž on kõige meelelahutuslikum ja intelligentsem kaardimäng, mille inimese mõistus on siiani loonud."
Kirjanik W. Somerset Maugham


VÄLJAKUTSE
"Inimese arengu ja kasvuga kaasneb uute väljakutsete otsimine, mis sobivad hetkeseisuga. Mõned ei kasvagi videomängudest välja, kuid kõrgeima vaimse stimulatsiooni otsijad pöörduvad selliste tegevuste juurde nagu bridž."
Mängija Mike Lawrence


"Kõigi tehniliste nüansside teadmine ei tee teid veel heaks bridžimängijaks."
Bridžiguru Ely Culbertson


LUMMAVUS
"Bridž on sedavõrd sensatsiooniline mäng, et mul ei oleks midagi vangikongis viibimise vastu, kui kaaslasteks oleks kolm asjalikku mängijat, kes on valmis 24 tundi päevas kaarte käes hoidma."
Ärimees Warren Buffet


"Eksperdi tõeline saladus seisneb selles, et loogika tema mängus näib loomupärase andena."
Bridžikirjanik Hugh Kelsey


PIKAEALISUS
"Kuna iga jaotus on erinev, siis bridži intellektuaalne  väljakutse ei vähene ajaga. Pealegi, mis veelgi tähtsam, nagu mu isa tavatses öelda: „Kui sa ei mängi bridži, siis ootab sind haletsusväärne vanaduspõlv.“ Kuna see aeg on lähenemas, siis ei saa ka minu bridžihuvi raugeda."
Mängija Rudy Boschwitz


"Seda mängu peaks õpetama lastele sama enesestmõistetavalt nagu tantsimist; kunagi osutub see neile kasulikumaks, sest ei saa alpuses kiilakana ja kõhukana jätkuvalt tantsida. Samal viisil ei saa keskeast möödudes enam valmistada partnerile naudingut tennise või golfiga. Kuid bridži suudad mängida seni, kuni jaksad istuda laua taga ja eristad mängukaarte üksteisest. Tõepoolest, kui kõik muu – sport, armastus, auahned taotlused – on selja taha jäänud, siis jääb bridž lohutuseks ja meelelahutuseks."
Kirjanik W. Somerset Maugham


VAIMNE PROOVILEPANEK
"Paljud mängud pakuvad lõbu, kuid bridž vangistab teid oma haardesse. Ta paneb teie mõistuse treenima. Teatavasti võib aju rooste minna, kuid bridž ei lase roostel tekkida."
Näitleja Omar Sharif


"Kas on olemas ajaviidet, mis oleks veelgi enam stimuleeriv, nauditav ja nõudlikum. Male ja backgammon kuuluvad mängude hulka, mida ma imetlen ja millistest ma mõnu tunnen. Nad on mõlemad suurepärased. Kuid nad ei hõiva isiksuse kõiki tahke sellel moel ja määral, nagu teeb seda bridž."
Mängija ja bridžikirjanik Terence Reese


AGRESSIIVSUS
"Huvilised osalevad bridžiturniiridel üsna erinevatel põhjustel … . Paljud vabastavad seal oma primitiivseid tunge: bridžilaua taga toimuv tegevus on kahtlaselt sarnane vägistamisele, peksmisele ja sandistamisele."
Kirjanik Richard Powell (raamatus „Piletid Saatana juurde“)


"Võimatu on eitada fakti, et bridž on pahaloomuline mäng. Niisugused võtted nagu „sund“ ja „sissevise“ ei erine millegagi piinapingist või pöidlakruvist. Turniir on sõjapidamise vorm, mida militaristid võivad ju kutsuda „džentelmenide mänguks“, kuid tegelikult kujutab see endast ettekavatsematu tapmise üsna julma väljendust. Kuskil mujal ei esine laastavat konkurentsi nii räigel kujul kui bridžis."
Ajakirjanik ja krimikirjanik Jack Olsen


NAUDING
"Bridžimäng peegeldab intelligentsust. See on tõesti üks elu suurtest mõnudest. Kes ei ole seda proovinud, on elus palju kaotanud."
Ärimees Malcolm Forbes


ETTEVALMISTUS
"Kõrge asjatundlikkus vistimängus toob kaasa võimekuse kõigis neis enam tähtsates tegevustes, kus omavahel põrkuvad mõistused."
Kirjanik Edgar Allan Poe (kaardimäng vist oli bridži eelkäija)


SOTSIAALSUS
"Kuhu ma ka ei läheks, leian bridžilaua taga uusi sõpru."

Tennisist Martina Navratilova

"Bridž on põhimõtteliselt sotsiaalne mäng, kahjuks meelitab ta ligi ka arvukalt seltsimatuid isikuid."
Bridžiajakirjanik Alan Truscott


MASTAAPSUS
"Bridži kõrval kahanevad kõik teised inimese püüdlused tähtsusetuks."
Kindral George S. Patton


"Bridž on põrgu!"
Kindral William T. Sherman


INIMLIKKUS
"Bridž on mängude hulgas üks viimaseid, mida arvutid ei suuda paremini mängida."
Arvutiguru Bill Gates


"Bridž on nagu seks – kui sul ei ole head partnerit, siis olgu sul vähemalt hea käsi."
Filmilavastaja Woody Allen (käsi – 13 kaarti ühe mängija peos)


"Kui teis leidub kübekegi masohhismi, siis armute sellesse mängu."

Bridžikirjanik Victor Mollo


"Minu arusaamist mööda võib viimane kui eesel bridžimängu ära õppida. Tegelikkuses paljud teevadki nii."
Krimikirjanik Milton Ozaki


UNUSTUS
"Aga nüüd – bridž! Bridž"
Maletaja Paul Keres (naastes 1948.a võõrastemajja Punase väljaku paraadilt).

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5