LIVE

RETRONURK: Oktoobris möödus 10 aastat Eesti pokkerimeedia sünnist
  • Jokker.ee
  • 31.10.2016

RETRONURK: Oktoobris möödus 10 aastat Eesti pokkerimeedia sünnist

10 aastat tagasi, mil tänane superäss Ranno Sootla nühkis veel põhikoolis pinki ning vaid napp aasta oli möödunud sellest, mil Õhtulehe ajakirjanik Janar Kiivramees kirjutas suures meedias esimese persooniloo salapärasest Imre Leiboldist, kes "teenib pokkerimänguga tavaeestlase jaoks hingematvalt suuri summasid", sündis viimaks ka eestikeelne pokkerimeedia.

Maailma suurima pokkeriportaali PokerNewsi lansseerimine Eestis ei tulnud paljudele siiski üllatusena, sest ettevõtte tollane omanik Antanas "Tony G" Guoga oli siinse pokkerieluga hästi kursis ning nägi Eestis suurt potentsiaali. Tony arvamus kinnistus 2004. aastal Astoria-Palace'is toimunud esimestel kiirpokkeri maailmameistrivõistlustel, kus ta võis isiklikult veenduda, et siin leiab nii tõsiseid aktiviste kui mängijaid, samuti on Tallinn ise piisavalt põnev sihtkoht ka pokkerituristidele. 

2006. aastal oli pigem ime, kui midagi pokkeriga seonduvat ka meediasse jõudis.  Lisaks Janari artiklile vilksatas uudistest korraks läbi küll Imre Leiboldi seitsmes koht New Orleansi WSOP Circuit turniiril. Sealsamas sai näiteks kolmanda koha tänaseks live-turniiridel üle 27 miljoni dollari teeninud Antonio Esfandiari, juba tollal nii WPT kui WSOP turniirivõiduga uhkustada võinud endine mustkunstnik.  

Tõsi, 2006. aastal olid esimesed eestikeelsed pokkeriteemalised veebilehed olemas, millest suurim omal ajal Astoria-Palace'i pokkeriklubi infokandjana loodud Pokerclub.ee. Seega ei tekkinud Pokernews Eesti päris tühjale kohale, kuid oli siiski esimene regulaarselt uudiseid tootev veebileht, mis ei pärinenud ega olnud otseselt sõltuv ühest kindlast mängukorraldajast.

Ettevalmistusi hakati tegema 2006. aasta palaval suvel. Alguses olid kogu ettevõtmise taga kolm noort Eesti meest, kellest esialgne country-manager Marek Kolk (35) Tony G. isiklik hea sõber ning juba märkimisväärse kogemusega kaardimänguproff. Tegevtoimetaja kohale asus Pokkeriklubi.com blogiga väikest kuulsust kogunud Imre (30), teda aga omakorda abistama varasema affiliate-äri kogemusega Hannes Namsing (26). Projekti kaasati koheselt ka pereliikmed, kes aitasid nii artiklite tõlkimise kui kampaaniate läbiviimisega. 

Põhjalikult me PokerNewsi tegemistest rääkima ei hakka, sest küllap on kõigil selle portaali tegutsemise ajast piisavalt isklikke mälestusi. Tänaseks on PokerNews Eesti oma tegevuse lõpetanud ning samade meeste eestvedamisel loodud mängudeportaal Jokker.ee.

ahvid.jpgOmal ajal PokerNews Eesti loonud "taadid". Foto pärineb PokerNewsi viiendalt sünnipäevapeolt 2011. aastal.

Küll on aga põnev meenutada, mis uudiseid 10 aastat tagasi siis ka toodeti?

- Üsna suure osa kogu sisust moodustasid erinevad strateegiaartiklid. Küllap oli põhjus selles, et neid eesti keeles tollal lihtsalt polnud ning iga näpunäide korjas korralikult klikke. Orientatsioon oli küll pisut teine, näiteks Imre soovitas algajatel mängida Texas Holdem'it madalates fixed limit (!) laudades. Basic strateegia oli järgmine: igasugune pooletoobine kaart maha visata, kuid eliitkätega ( ja paarid alates ) tampida preflopis sisse nii palju nuppu kui võimalik. Samuti soovitati näiteks mitte ülearu kalastada top-pair-weak-kicker situatsioonides. Üsna õige soovitus ju tänapäevalgi ;)

- Hannes laskus veelgi madalamale, keskendudes pokkerile lausa rohujuure tasandil. Et milline näeb üldse väja pokkerilaud, kuidas jagatakse kaarte või viiakse läbi pokkeriturniir. "Edasijõudnud" said hiljem ka teada, mis on reik või kuidas netipokkeris boonuste "hooramisega" raha teenitakse.  

- Esimestes turniiriülevaadetes oli mõistagi omal kohal UK Poker Open, mille võitis ei keegi muu kui Marek ise ning seda juhuse tahtel just päev enne PokerNews Eesti ametlikku käivitamist. Puhas vedamine oli seegi, et uus portaal sai tänu sellele lausa harukordse "meediaboosti" - aktiivlingi Delfi.ee portaalis. Vast just seetõttu külastas PokerNews Eesti veebilehte avapäeval 800 erinevat kasutajat, mis oli kordades kõvem sissejuhatus, kui algselt loodeti. 

kolk.jpg

Marek Kolgi võit ületas selgelt uudiskünnise. PokeNewsi ekraanitõmmis. 

- Kirjutati ka näiteks muljetavaldavate lisaauhindadega Balti pokkeriliigast ning EPT-st. Et Eesti pokkerisõbrad oleksid viimasel regulaarselt oma raha eest osalenud, oli küll täiesti mõeldamatu. Juttu tehti ka  WSOP ajaloost, kuid WSOP ise mõjus tollal veelgi kättesaamatumana kui EPT. Kõva mees oli seegi, kes üldse USA-sse või Las Vegasesse jõudis. 

- Reklaamiti ka selliseid saite, millest enamus tänastest mängijatest tõenäoliselt kuulnudki pole. Näiteks Nine Poker, Poker.com, TonyG Poker, Inter Poker, Doyles Room, Hollywood Poker...hmm. Aga olid ka PartyPoker, PokerStars, Full Tilt ja Ultimate Bet. Koostöö Triobeti ja Unibetiga algas pisut hiljem, Olympic Casino piirdus tollal veel vaid maapealse äriga. 

- Omal kohal olid ka tänaseks üsna eksootilisteks muutunud mängude reeglid. Seda mitte niisama, sest tollal mängiti neid siiski oluliselt rohkem kui praegu ning ka Studi lauad oli väiksemates tubades pea alati täis.  Ei olnud me siis kogenud veel mingit pokkerimasu, õieti veel pokkeribuumigi. 

- Mängutermineid oli lausa 19 lehekülge, kus selgitati, kes on robot või mis on reik. Enamus neist peab igati paika ka tänapäeval. 

- Muuhulgas jagati ka erinevaid soovitusi, näiteks netipokkeris arveldamideks. Eestlaste seas oli tollal populaarseim veebirahakott ePassporte (kes veel mäletab?) Konkurentsitult suurima haardega Neteller meiesugust "Ida-Euroopa urgast" toona veel ei tunnustanud (ja see oli tõesti väga suur probleem!), väheke oli aga abi Moneybookersist (tänane Skrill).

- Pokkeritubade ülevaated hõlmasid ka tehnilisi nõudeid. Teadlik arvutikasutaja võis veenduda, et Pacific Poker nõudis 400MHz arvutit, 256MB RAM, 30MB kettaruumi ning minimaalset ekraani resolutsiooni 800 x 600 pikselit 16-bit ("High Color"). Helikaart ei teeks ka paha. Samuti oli tegemist äärmiselt vägeva toaga, kuna seda oli testitud koguni Windows Vista peal. Sellist imelooma nagu mobiilipokker polnud mõistagi veel olemaski.

stars.jpgPokerStarsi ülevaade 2006. aastal. PokeNewsi ekraanitõmmis. 

- Koos portaaliga käivitati ka foorum. Oli toona umbes sama ebapopulaarne kui tänagi. Täna põhjusel, et domineerib Facebook, siis aga seetõttu, et inimesed ei olnud niivõrd harjunud internetis mõtteid vahetama. Aga "ranka", xpeepx", Andres Burget jt. olid juba kenasti olemas. Mõistagi oli aruteludes palju salatsemist, ikka räägiti mängijatest nagu "V." või siis äärmisel juhul "Henri K." ja "Privador".

"Pokernews Eesti kaustajaliides oli alguses niivõrd ebamugav, et kõik HMTL-koodid tuli sisestada käsitsi, mistõttu oli ainuüksi linkimine paras peavalu, rääkimata tabelitest ning visuaalsetest elementidest," mäletavad nii "Maheaatom" kui Imre, kes tollal reaalse sisuhaldusega tegelesid. "Mõnikord läks artiklite sisestamise peale hoopis rohkem aega kui kirjutamisele ning hiljem tuli tehtud vigu korduvalt parandada."  

rahaldamine.jpgNäpunäited rahahaldamiseks. PokeNewsi ekraanitõmmis.  

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5