Blackjack
  • Jokker.ee
  • 03.12.2015

Blackjack

Blackjack on maailma popoulaarseim kasiino vastu mängitav kaardimäng. Kuigi mängus võib osaleda korraga mitu mängijat, võistleb iga mängija ainult diileri (kasiino), mitte teiste mängijate vastu. Mängu eesmärk on võita diilerit ühel järgnevatest moodustest:

a) Saada esimese kahe kaardiga 21 punkti (mida nimetataksegi blackjackiks), ilma, et diiler saab blackjacki.
b) Saada diilerist tugevam punktiarv, ületamata seejuures 21 punkti piiri.
c) Lasta diileril “lõhki minna” ehk ületada 21 punkti piiri.
Blackjackis on oma osa nii õnnel, kui mänguoskustel. Kaardid tulevad pakist küll juhuslikus järjekorras, kuid mängija saab matemaatiliselt korrektset mänguplaani (basic strategy) järgides oma teoreetilist kaotusmarginaali minimaliseerida ning live-kasiinos mahaläinud kaartide üle arvestust pidades (card counting) ja panuse suuruseid varieerides lausa kasiino vastu eelise saavutada.  

Kaartide punktilised väärtused
Ässa väärtuseks on vastavalt mängija või diileri soovile 1 või 11 punkti.
Kõikide pildikaartide väärtuseks on 10 punkti. 
Kõikidel numbrikaaritdel on oma numbrile vastav väärtus (2 on kaks punkti, 3 on kolm punkti jne.).

Mängu kulg ja reeglid
Blackjackist on mitmeid erinevaid variatsioone ning reeglite nüansid võivad kohati olla pisut erinevad. Täpsed mängureeglid tasub kasiino personalilt või veebioperaatori kodulehelt enne mänguga alustamist kindlasti üle vaadata. Käesoleval lehel tutvustame kõige tavapärasemate reeglitega klassikalist blackjacki. 
Mängija asetab lauale sobiva panuse ning diiler jagab talle 2 lahtist kaarti ja endale ühe lahtise ja ühe kinnise kaardi. Seejärel on mängijal võimalus kaarte juurde võtta (hit) või sobiva punktisumma korral pidama jääda (stand). Kui mängija kõigi kaartide liitsumma ületab 21, läheb ta “lõhki” ja jaotuse võidab diiler.
Kui mängija saab blackjacki ja diileril ei ole blackjacki võimalust (lahtine kaart ei ole äss, kümme või pildikaart), võidab jaotuse automaatselt mängija ning võidusumma on 1,5-kordne algpanus (10€ panusega saab mängija tagasi enda algpanuse 10€ + kasumi 15€). 
Kui mängijale on jagatud kaks võrdse punktiarvuga kaarti (KT, 77), siis on tal võimalus käsi kaheks jagada (split). Spliti korral peab mängija asetama lauale esmase panusega samaväärse lisapanuse ning edasi mängib ta mõlemat kätt täiesti eraldiseisva mänguna (mõlema kaardi peale avab diiler uue lahtise kaardi). 
Kui mängija esimese kahe kaardi summa on 9,10 või 11, on tal võimalus algpanus kahekordistada (double). Sellisel juhul jagab diiler mängijale ainult ühe lisakaardi.
Kui mängija on oma vooru lõpetanud, siirdub käiguvoor diilerile. Diiler peab võtma kaarte juurde, kuni tema punktide kogusumma on 17 või rohkem. Kui diileri punktisumma on “pehme 17” (käsi sisaldab ässa ja ühte või mitut kaarti ühissummaga 6), siis kõige tavapärasemate reeglite järgi peab diiler võtma lisakaardi.
Kui diileri punktisumma ületab 21 piiri, siis läheb ta “lõhki” ning jaotuse võidab mängija. Võidusumma on võrdne algpanusega (10€ panusega saab mängija tagasi enda algpanuse 10€ + kasumi 10€). 
Kui mängija ega diiler kumbki lõhki ei läinud, võidab jaotuse suurema punktisumma omanik. Võrdsete punktide korral on tegemist viigiga ning mängija saab enda algpanuse lihtsalt tagasi.
Blacjacki mängitakse ühe kuni kaheksa 52-kaardilise mängupakiga.

blackjack.pngPildil: PAF pakub mängimiseks seitset erinevat blackjacki versiooni
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5