20 päeva väldanud võistlus nelja maailmakuulsa mängija ning pokkeriboti Libratus vahel lõppes inimeste hävitava kaotusega. 120 tuhande käega kaotasid profid hirmuäratavad 1 766 250 dollarit.
Mängiti No Limit Holdem heads-up formaadis blindidega 50/100. Kokkuvõttes tähendab see, et Libratus biitis inimesi keskmiselt 14,72BB/100, mis näitab üsna masendavat üleolekut.
Boti vastu duelleerisid Dong Kim, Jason Les, Jimmy Chou ja Daniel McCauley, kes on kõik hinnatud NLH heads-up mängu spetsialistid. Seejuures ei õnnestunud neist ühelgi botti võita - kui Kim kaotas "ainult" $85 649, siis Les "pani auku" juba umbes kümme korda suurema summa.
Graafikud näitavad ka seda, et mida kauem mäng käis, seda paremini bot inimesi biitima hakkas.
Arvutiprogrammi looja, Pittsburghis asuva Carnegie Mellon Ülikooli professori Tuomas Sandholmi sõnul on tegemist märgilise tähtsusega sündmusega tehisintellekti arengus. Libratuse kaasautori, doktorant Noam Borwni kinnitusel ei õpetatud arvutit mitte pokkerit mängima, vaid seda ise õppima. Boti "mängupraktikas" sisaldus seetõttu koguni triljoneid jaotusi.
Analoogne võistlus toimus poolteist aastat tagasi, mil profid said Sandholmi ning tema õpilaste poolt loodud tolleaegsest maailma parimast pokkeribotist Claudico hõlpsalt jagu. Seetõttu ei pakkunud ka kihlveokontorid Libratusele paremaid võiduvõimalusi kui neli ühe vastu.
Paraku läks aga hoopis teisiti.
“Libratus oli palju parem, kui me arvata oskasime," tõdes Jason Les, kes omal ajal Claudicole tuule alla tegi. "See mõjus lausa demoraliseeruvalt."
Aasta-aastalt on bottidest saanud üks suuremaid nuhtlusi internetipokkeris. Kuigi eestlaste lemmikvõrgustiku MPN võitlust tehisintellekti vastu peetakse üldjuhul tõhusaks, on maailmas väidetavalt ka hulgaliselt neid saite, kus bottide osakaal on juba reaalsete mängijate omast suurem ning arvutiprogrammide tase väga kõrge.
Kahtlemata ei tähenda asjaolu, et üks bot suudab selgelt lüüa maailma absoluutset paremikku, midagi head. Teatavasti "lahendati" juba aastaid tagasi ära Limit Holdem, mis suri seejärel üsna kiiresti välja. Kas tõesti võib sama oht ähvardada ka No Limit Holdemit või tähendab hoopis, et netipokkeris hakatakse juba lähitulevikus pakkuma hoopis teisi ning uudseid lahendusi?
Geenius: Soome päritolu teadlane Tuomas Sandholm omandas doktorikraadi 1996. aastal Massachusettsi Ülikoolis ning töötab professorina alates 2001. aastast (foto: Carnegie Mellon University).
Kommentaarid