Viiekordne Eesti meister Catlin Müür: "Ma olen loomult jahimees!"
  • Jokker.ee
  • 10.12.2022

Viiekordne Eesti meister Catlin Müür: "Ma olen loomult jahimees!"

Catlin Müür (pildil), kellest räägib meie tänane persoonilugu, on omaette nähtus. Ta on viiekordne Eesti meister. Valitud kahel korral Eesti parimaks naismängijaks. Võidab (vähemalt) iga kolmanda naisteturniiri ning suudab ka mehed ära hirmutada. Inimesena ülimalt soe ja sõbralik, kuid mängulauas võitleb nagu tõeline lõvi.

Catlin võib olla tõeline rõõmupall kui naine, kes seisab vägagi kahe jalaga maa peal. Ta on kahtlemata uhke oma saavutuste üle, kuid suudab olla ka väga enesekriitiline. Seltskonnas ei jää Catlin kunagi varju ning ka pokker on toonud tema ellu palju uusi sõpru. Samas leidub neidki, kes Catlinit kadestavad või siis lihtsalt peavad teda gämbleriks, kel (harjumatult sageli) veab. 

Kuidas aga hindab Catlin ise oma mängu ning mida ta arvab Eesti pokkerist? Kas naised mängivad kuidagi teisiti? Kes on Catlini enda lemmikud ning millised on tema mängulised ambitsioonid? Loomulikult leiate sellest loost ka mitmeid põnevaid fakte Catlini pokkeriväliste tegemiste kohta. 

Kas teadsite? Catlin on töötanud ka diilerina!

Kuuelapselisest perest pärit Catlin jõudis kaardimängudeni hullumeelsete 90-ndate keskel. Tõenäoliselt ei tea just igaüks, et Catlin on läbinud diilerite kursused ning töötanud palgalise diilerina. "See oli ajal, mil igas baaris oli oma Blackjacki laud," meenutab Catlin. Ajad olid karmid. Püstolit Catlini lauale ei pandud, kolleegi ette aga küll. "Kaartide jagamine nõudis raudseid närve. Tollal seadused väga ei kehtinud, valitses anarhia. Samas oli palk koos jootrahaga päris hea. Eks pärast tööd sai siis isegi mõned teises kohas diileri vastu Blackjacki mängitud," ei tee meie kangelanna oma minevikust saladust.

Mängusõltlast temast õnneks siiski ei saanud. "Mul polnud kunagi nii igav, et päris kasiinosse ära kaduda," selgitab Catlin. Tõsi ta on. Catlinil on neil last, kellest vanemad juba ammu oma elu peal, kuid noorimad käivad veel põhikoolis.  

Tagantjärgi usub Catlin, et omaaegsest lehtede jagamisest oli ikka kasu ka. "Ma suudan kasiino tööd mõista ja austada seda, mida inimesed teisel pool lauda teevad," tõdeb naine. Kasiinotöötajatega inetult käituvaid inimesi ta ei mõista, sest diiler teeb ju kõigest oma tööd ning jagab neid kaarte, mis pakist tulevad. "Millegipärast arvavad paljud mängijad, et nad kaotavad just nimelt diileri pärast," tõdeb Catlin ning loodab, et see eksiarvamus ükskord muutub.

Aga kasiinotööd tegi Catlin siiski vaid umbes aastakese. Hiljem on ta jõudnud proovida mitmeid teisi ameteid ning teinud ka näiteks vabatahtliku tööd. "1996. aasta ESTO-päevadel oli minu ülesandeks Lennusadama lõpuballi korraldamine. Olin siis veel väga nooruke ja kogenematu, kuid õnneks tuli üks vana kala mulle appi ja üheskoos saime asja kenasti ära tehtud," tunneb Catlin uhkust.

KASIINOMAAILMAS UUS? ALUSTA MÄNGU PAFIS KOOS 100 TASUTA SPINNIGA

Viimastel aastatel on Catlin keskendunud ettevõtlusele, valmistades ja müües kauneid kivist kellasid. "Alustasime 2019. aasta sügisel, siis kahjuks tuli siis üks kriis teise otsa. Kunstialase äriga on raske, kui mitte võimatu rikkaks saada, aga ta on ütlemata ilus ettevõtmine," õhkab Catlin. Kivikell on väike pereettevõtte, mille taga kolme põlvkonna naised. Ema joonistab, tütar aitab müüa, Catlin täidab aga kõiki muid rolle alates koristajast kuni direktorini. 

Kõrgkoolis psühholoogiat õppinud Catlin annab mõista, et tegelikult on tal väike unistus ka mõni hoopis teine haridus omandada. Eriala suhtes ta veel vihjeid ei anna. Akadeemiku tüüpi temas pole, eelkõige on Catlin praktilise mõttelaadi ja osavate kätega tegutseja.   

Kõik algas tasuta piletitest

Kuigi Catlinit tunnevad hästi nii noored kui vanad pokkerimängijad, pole tema mängustaaž üldsegi pikk. Esmakordselt mängis ta Holdemit alles eelmise kümnendi alguses. Alguses koos vendadega kodumängus. Siis tulid freerollid. Kord jagas Triobet naistele tasuta pileteid Eesti Naiste Pokkeriliiga online-turniirile. Catlin võttis pileti vastu, osales turniiril ja võitis ära.

Siis julges ta juba Naisteliiga live'ile minna. Võitis jälle. Oli selsamal 2014. aastal ülimalt lähedal üldvõidule, kuid vandus finaalturniiri heads-up'is siiski Sirli Nurmele alla. Laegas oli avatud.

Naisteliiga finaal 2014.jpg2014. aasta Eesti Naiste Pokkeriliiga esikolmik koos tolleaastaste korraldajatega 

Suur sümpaatia segamängude vastu

2017. aastal tuli esimene Eesti meistritiitel, OPEM-i Pot Limit Omaha Hi-Lo turniiril. Stud Hi-Lo ja Razzi kõrval on tegemist Catlini ühe lemmikformaadiga. Ta ei varja, et eksootilised mängud meeldivad talle märksa enam kui Texas Holdem. "Holdemis on käigud väga paigas, mäng kohati lausa masinlik. Enamasti on sul kaarte ja vastaste käike nähes üsna täpselt teada, mida peaksid tegema. Minule on see igav. Võtan seepärast turniiride kõrvale ka mõned mõttemängud lahti," poetab Catlin väikese saladuse.

Catlin loodab, et eksootilised mängud ei vaju unustuste hõlma ning Eesti meistrivõistlused jätkuvad ka nendes formaatides. "8-max või 9-max, bounty või tavaformaat, turbo või deep-stack...Holdem on ikka Holdem. Mida rohkem erinevaid mänge, seda huvitavam. Pigem võiks hoopis 8-Game'i osalustasu langetada, sest see aitaks äkki mängijaid juurde saada."

No Account Bet liitumisboonus.jpg

Võit võidu järel

Esimese tiitli järel tulid järgmised. Vaid viie aastaga on Catlin võitnud viis Eesti meistritiitlit. Neist kolm on individuaalset (sealhulgas kaks naisteturniiri võitu), kaks aga võistkondlikud. „Meil on olnud alati head tiimid ja uskumatult stabiilsed mängijad," kiidab ta eelkõige oma tiimikaaslasi.

Kuigi saavutusi on hulgi, jääb Catlin ise neist rääkides väga tagasihoidlikuks. „Ma ei tunne, et oleksin kellestki parem. Võib-olla olen oma tiitlid isegi liiga kergelt saanud." Vaid korra oli Catlin sisimas natuke solvunud, kui Coolbet hindas 2019. aastal tema võiduvõimalusi EMV naisteturniiril vaid tõenäosusega 1:150 vastu. "Siis ma küll korraks isegi mõtlesin, et kas olen siis tõesti nii kehv," meenutab Catlin. Ta võitis ka selle turniiri ning Catlinisse uskunuid ootas korralik palgapäev

Tiitlid ja karikad Catlinile meeldivad. Viimasel ajal mängibki ta eelkõige naisteliigat ja osaleb tiitlivõistlustel. Aga vahel ka midagi muud (eelkõige segamänge), kui õhtu parajasti vaba on. Seejuures suhteliselt väikestel limiitidel.

Catlin on täielikult self-made woman. Kindlasti rabab aga paljusid fakt, et ta pole osalenud ühelgi enam kui 200-eurose sisseostuga turniiril. See oli muide "Eesti Pokker 20" juubeliturniir Kings of Tallinn 2020 raames. Pole vist vaja lisada, et Catlin võitis ka selle!

Catlini Eesti meistritiitlid

AastaFestivalFormaat
2017OPEMPLO Hi-Lo
2019EMVNLH Naisteturniir
2020OPEMTeam Challenge
2020OPEMNLH Naisteturniir
2020OPEMTeam Challenge

Pokker põhineb jahiinstinktil 

Catlin usub, et mängimine põhineb jahiinstinktil. Samuti rõhutab ta korduvalt, et ongi loomult jahimees. Pokkerimängus paeluvad teda põnevus, seltskond ja hea põhjus "kodust ära minna". Aga pokker on Catlinile siiski selgelt ajaviide ja pokkeriprofiks saada ta ei soovi. "Pokkeri mängimisega kaasneb suur stress ja pinge. Võib-olla on see liiga meelavaldne üldistamine, kuid näiteks depressioon ohustab elukutselisi pokkerimängijaid rohkem kui tavalisi inimesi," arvab Catlin. Eesti proffidest peab ta aga väga lugu. "Nad on toredad ja asjalikud inimesed ning teevad kõvasti tööd. Minutaolised hobimängijaid ei kohtu nendega kuigi sageli just põhjusel, et proffidel  lihtsalt puudub motivatsioon rahvaturniiridel osaleda," on naine kindel. 

Catlini absoluutne lemmikmängija on Ottomar Ladva. "Tõesti suur austus, ta on alles väga noor aga juba väga kaugele jõudnud," kiidab Catlin. Live-mängijatest tõstab ta eraldi esile Marius Morelit, kuigi nendib et väga tugevaid pokkerimängijaid on Eestis palju. Naistest on tema lemmik Annika Haaviste, kuid väga tugevateks tegijaks peab Catlin ka Carmen-Elina Visti ja Leone Kala. Tõusva tähena toob esile Birgit Tammeli. 

Catlin on väliselt väga avatud ja seltskondlik inimene, kuid see mulje on natuke petlik. Oma sisemust ta igaühele ei ava ning oskab vajadusel ka emotsioone varjata. Vaevalt on keegi näinud vihast Catlinit, kuid see ei tähenda, et ta ei oskaks vihastada. Tõsi, pokker teda naljalt tilti ei aja. "Ma olen õppinud vastaseid oma mõtetes tunnustama. Isegi siis kui nad sulle bad beadi teevad. Proovi tunda seda rõõmu, mida vastane sai. Pokkerit mängides pead sa alati olemas valmis selleks, et kõike võib juhtuda," paotab  Catlin ukse oma mõttemaailma.

Eesti pokkerikommuunist on Catlin leidnud mitmeid häid ja usaldusväärseid sõpru. Ta usub, et tegelikult on Eesti pokkerikommuun läbilõige ühiskonnast, kuid keskmine pokkerimängija on siiski haritum ja intelligentsem kui keskmine n.ö. "tavakodanik". 

Catlin ETPF-i aasta auhindade valimisel

AastaKategooriaTulemus
2018Aasta NaismängijaNominent
2018Rahva LemmikNominent
2019Aasta NaismängijaVõitja
2020Aasta NaismängijaVõitja

Naisteturniiride hirm

Catlini resultatiivsus naisteturniiridel kuulub tõelise müstika valdkonda. Ta võidab keskmiselt iga kolmanda turniiri, seejuures pole vastased kaugeltki algajad. Kuidas see tal õnnestub, ei tea keegi. Ka Catlin ise ei oska kohe sellele küsimusele vastata. „Kobistasin,“ itsitab ta lõpuks.  

See, et nii mõnigi teda gämbleriks peab, Catlinit ei häiri. "Ma olengi loomult natuke riskija. Mõnele paistab, et ma võidan kogu aeg ja tõmban alati kokku. Aga tegelikult on see kõigest kuvand. Keegi ei märka, kui ma loobun ja unustatakse, et suurema osa kätest ma kaasa ei mängi." Samuti tõdeb Catlin, et tema mäng on kohati bravuurne. "Igaühele see ei meeldi, eriti meestele. Nad on harjunud domineerima ja kukuvad kohe paugutama. Aga mina hakkan võitlema ja ei anna niisama alla," jääb Catlin endale kindlaks. 

Catlinile meeldib naistega mängida, kuigi ta nendib, et naisteturniirid on kõike muud kui lihtsad. "Jah, meil on omad jutud ja me suhtleme teist moodi. Aga see on keeruline mäng. Kui mehed jälgivad enamasti teatud loogikat, siis naiste mängus on palju rohkem ettearvamatust. Niisamuti on naiste tase väga ebaühtlane. Nii mõnigi mängib naisteturniiridel üldse esimest korda ning tema vastu ei tea sa kunagi, kus sa parajasti oled," möönab Catlin. Ta ei võta kuigi tõsiselt üldist välja kujunenud arvamust naistest, kui vaguratest ja kinnistest (tight) mängijatest. "Meil on siin ikka  korralikke gämbelereid, kes paugutavad hullemini kui enamus mehi," naerab Catlin. Ta ei välista, et võib isegi nende sekka kuuluda...

Catlini poolt võidetud naisteturniiride nimekiri on õige pikk. Tänavuse Eesti Naiste Pokkeriliiga mõlemad võidukarikad on tema kaminasimsil ning 17. detsembril toimuvat finaalturniiri alustab ta kindla liidrina. "Vast ei kuku ma siis vähemalt esimesena välja nagu eelmisel aastal," jääb Catlin tagasihoidlikuks, kuid tema ilme ei jäta vähimatki kahtlust, et vähemast kui võit ta ei unista. Aga kui ei võida, siis pole see talle ka maailma lõpp.

Catlin Müür naisteliigal.jpgPärnu pokkeriromantika / Eesti Naiste Pokkeriliiga 2018. Karikad Catlinile meeldivad.

Catlini metsikud hobid

Kuigi Catlinil meeldib särada ning end naisena tunda, on tal mitmeid pigem mehelikke hobisid. Eriti meeldib talle kalastamine. See polnud üldsegi ammu, mil Catlin võttis õnged, püüdis päev otsa, pani siis ööseks õnged sisse, magas autos ja jätkas hommikul. Enda püütud kala ta aga millegipärast süüa ei armasta.

Catlinil on A-kategooria load ning ta on mitu hooaega tsikliga sõitnud. Võõrad pole ka benji, langevarjuhüpped ja poks! "Pafi poolt jagati kunagi flaiereid, paljud naised lubasid minna. Aga kokkuvõttes jõudsin trenni mina üksi. See oli ikka tõsine andmine, ma sain kiirelt elu parimasse vormi. Pikalt küll ei käinud, pole enam kahjuks päris 20-aastane," muigab Catlin. Aga juba samadel suvepäevadel leidus vähe mehi, kes oleksid chipikohvrite hoidmises Catlinile vastu saanud. Sporti teeb ta ka täna, armastab joogat ja body balance'it. Lisaks tavapärane tegevus, millega peab tahes tahtmata kokku puutuma iga majaomanik.

Catlinil on head geenid. Ta käib siiani vanaema juures pannkooke söömas ning naljatleb, et niipea temast lahti ei saa. "Selles mõttes on pokker hea sport, et seda saad vabalt kuni surmani teha,“ lõpetab Catlin, kes oskab ka mustast huumorist ning ülevõlli naljadest lugu pidada.

Mitmekordsetest meistritest Eesti naised

Sulgudes - võidud kõigile avatud turniiridel / võidud naisteturniiridel / võidud tiimi- või paaristurniiridel

5 tiitlitCatlin Müür (1,2,2)
3 tiitlitAirin Pindis (0,1,2)
Carmen-Elina Vist (1,2,0)
2 tiitlitAnnika Haaviste (2,0,0)
Ave Lepik (0,1,1)
Heike Tamm (0,2,0)
Kairit Leibold (2,0,0)
Kristiina Sultangarejev-Tuder (0,2,0)
Leone Kala (0,1,1)
Liisi Voltri (0,0,2)
Mariliis Elmik (0,1,1)
Mirjam Jalak (0,2,0)
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5