GGPokeris tegutsenud "superuseri" hukutas ilmne ahnus, kuid küsimused jäävad
  • Jokker.ee
  • 07.01.2024

GGPokeris tegutsenud "superuseri" hukutas ilmne ahnus, kuid küsimused jäävad

2023. aasta lõpus raputas online-pokkerit harvaesinev "superuseri"-skandaal, millesarnast pole nähtud juba väga pikka aega. Skandaalist endast me pikemalt kirjutama ei hakka, sest sellest on juba natuke aega möödas ning ka internetis leidub küllaga infot, kuid lühidalt oli selle anatoomia järgmine:

1) GG-võrgustikus tegutses ebaloogilist mängu näidanud, kuid äärmuslikult palju võitnud "MoneyTaker69". Tema võidumäär 8900 mängitud käe kohta oli ebarealistlik 90BB/100, VPIP (see näitab, mitmel protsendil juhtudest ta vabatahtlikult panka panustas) aga 53% (selline number iseloomustab praktikas "täielikku fishi" ehk "calling stationit", mitte tipp-proffi - toim.) Lisaks mängis "MoneyTaker69" kaasa ka ühe GGMasters turniiri, mille ta võitis.

2) Sellised "saavutused" ning mängija tegutsemine erinevates situatsioonides pälvis kiirelt vastaste tähelepanu, kes võtsid teema üles maailma suurimas pokkerifoorumis TwoPlusTwo, kust see liikus kiirelt juba teistele lehtedele ning sotsiaalmeediasse. 

3) GGPoker tunnistas, et rikkumine leidis tõepoolest aset. Ühtlasi vabandati, lubati kahekordistada oma turvameeskonna töötajate arvu ning tagastada "MoneyTaker69" tegevuse tõttu kannatanud rahalaua-mängijatele ligi 30 000 dollarit + saamata jäänud auhinnarahad GGMasters turniiril. Petturi näol oli tõenäoliselt tegemist häkkeriga, kes kasutas ära tarkvaras olnud turvaauku, mille GGPoker avastas enda sõnul juba pea kaks nädalat enne skandaali avalikuks saamist. See võimaldas petturil (sunniviisilist) tarkvara uuendust eirates näha panga võitmise tõenäosust flopil ning turnil (pole päris nii lihtlabane kui vastaste taskukaartide nägemine, kuid annab siiski meeletu eelise - toim.)

Juhtum lahendatud, kuid küsimused jäävad

Kuna GGPoker vastas suhteliselt kiirelt, tunnistas probleemi, bännis petturi ning lubas ebaausalt teenitud raha ümber jagada, peaks skandaal olema nagu iseenesest lahendatud. Ometi peavad eksperdid seda suureks PR-ämbriks ning ka pokkerimängijaid painavad endiselt mitmed küsimused:

1) Miks üldse keelustas GGPoker mullu Sharkscope'i (laialdaselt kasutatav pokkeristatistikat sisaldab andmebaas - toim.), mis võimaldas saada infot vastaste statistiliste näitajate kohta?

2) Kuidas oli võimalik, et pokkeriklienti sai üldse avada ilma sunniviisilise uuenduseta ning miks pagana pihta arvutatakse serveris välja all-in equity, kuniks reaalset calli (veel) pole? 

3) Mis oleks juhtunud, kui mängijad poleks ise kõigest hoolimata pettust avastanud? Kas ja millal oleks GG-võrgustik sellele ise jälile saanud? 

Pokkerimängijate õnneks osutus "MoneyTaker69" rumalaks petturiks, kes läks liiga ahneks. Ta unustas, et tippmängijad on vastaste mängu analüüsimisel erakordselt nutikad ning ebatavalised käitumismustrid jäävad neile kiirelt silma. Aga kas me saame nii nüüd kui tulevikus välistada selle, et tegutsevad ka targemad petised, kes kasutavad ebaausalt hangitud infot selleks, et vastaste kontosid pealtnäha normaalse mänguga samm-sammu haaval tühjendada?

Võimalikud "superuserid" on mängijate jaoks kohutavalt tundlik teema juba alates online-pokkeri sünnist. Nii piisab kasvõi ühestainsast juhtumist, et usaldus netipokkeri vastu kas kaoks või tugevalt väheneks. Seega on lühidalt tegemist millegi sellisega, mida 2023. aastal lihtsalt ei tohiks enam juhtuda. Aga kahjuks see juhtus ning mitte mingis nurgataguses urkas, vaid maailma suurimas mängukeskkonnas.  

"Superuseritega" on olnud probleem ka varem

Online-pokkeri ajaloos on olnud varemgi mitmeid nn. superuserite skandaale, mis jäävad aga pea eranditult 21. sajandi esimese kümnendisse. Neist tuntuim leidis aset 2007. aastal. Nüüdseks juba tosin aastat suletud Absolute Poker'is tegutses 40 päeva jooksul oma töötajast superuser "POTRIPPER", kes nägi vastaste taskukaarte ning kühveldas nende vastu "pokkerit mängides" kokku umbes 1,6 miljonit dollarit.

"POTRIPPER"-i käigud ning viis, kuidas ta jaotusi mängis, polnud kuidagi loogilised ning jäid kiiresti vastasmängijatele silma. Nemad asusid ka netifoorumites "POTRIPPER"-i ebaloomulikest käikudest infot jagama, mis tekitas suure usalduskriisi nii Absolute Poker'i, CEREUS võrgustiku kui online-pokkeri vastu tervikuna. Lõpuks pidi pettust tunnistama ka Absolute Poker ise, kandes sellega olulist mainekahju. Pokkeritoale määrati krõbe trahv ning petturi vastu algatati juurdlus.

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5