LIVE

Open-face Chinese Poker ehk Hiina pokkeri tutvustus ja reeglid
  • Jokker.ee
  • 24.11.2023

Open-face Chinese Poker ehk Hiina pokkeri tutvustus ja reeglid

Hiina pokker on vana kaardimäng, mis pärineb – nagu nimigi ütleb – Hiinast. Tänapäeval on see muutunud taas väga populaarseks , suuresti ka high-rollerite e. väga kõrgeid panuseid armastavate pokkerimängijate seas. Samuti on mäng leidnud koha Tallinnas toimuvate festivalide kavas erinevate sisseostudega. Vaatame täpsemalt, mis mänguga tegu.

Mäng, mida tänapäeval harrastatakse, pole muidugi enam klassikaline Hiina pokker (kus kõik kaardid on suletud), vaid nn. Avatud Kaartidega Hiina Pokker (Open-face Chinese Poker, lühidalt lihtsalt OFC või OFCP).  Selle leiutajad on...üllatus, üllatus...hoopiski soomlased! 

Hiina pokkerit mängitakse tavalise, 52 kaardist koosneva kaardipakiga ning kombinatsioonide tugevused on täpselt samad, mis harilikus pokkeris. Põhiliseks iseärasuseks on vaid see, et mängijatel tuleb moodustada 13 kaardist kolm pokkerikätt, millest kaks koosnevad viiest (alumine ja keskmine) ning üks (ülemine) kolmest kaardist. Samuti tuleb arvestada järgmiste reeglitega: 
- Ülemine käsi on kõige nõrgem, 
- Keskmine käsi on tugevam kui ülemine, kuid nõrgem kui alumine, 
- Alumine käsi on kõige tugevam.
Kui nendest üks ei vasta reeglitele, siis kogu jaotus on niiöelda "lõhki".

Mängija edukust väljendab tema punktiskoor. Punkte saab oma käte tugevuse eest (kuninglikud kombinatsioonid) ning käte võrdlemisel teiste mängijate kätega. Kuninglikud kombinatsioonid e. royalty’d tasustatakse kindla punktimäära alusel vastavalt kombinatsiooni tugevusele ega sõltu vastaste kombinatsioonide tugevusest. Kuninglikel kombinatsioonidel on omad miinimumnõuded: ülemisel vähemalt kuute paar, keskmisel kolmik ning alumisel rida. Kui mängija „läheb lõhki“, siis on tema kõik käed vigased ning mingisuguseid preemiaid ei maksta. 

Hiina pokkeris on kasutusel mitmeid erinevaid mänguformaate, mille reeglid määravad kuidas või mitme kaupa kaarte jagatakse ning mitut kaarti kasutada tuleb. Kõige populaarsemas OFC formaadis Pineapple antakse alguses kätte viis kaarti (mida kõiki tuleb kasutada), hiljem jagatakse neid aga kolmekaupa ning kasutada tuleb valikuliselt kahte. 

Hiina pokkerit mängitakse 2-4 inimese lauas ning üks mäng koosneb alati kahest või enamast jaotusest, et kõik lauas viibijad saaksid kasutada viimase positsiooni eelist. Eriti tugev kombinatsioon (ülemises boxis vähemalt QQx) tagab boonusjaotuse (nn. Fantaasiamaa ehk Fantacyland), kus fantaasiakäe saanud mängijale antakse kõik kaardid koheselt kätte ning tal on seeläbi palju lihtsam ning turvalisem neid kombineerida. 

Sarnaselt teistele pokkerimängudele kuulub ka OFC oskusmängude kategooriasse, kuid mängu suhtelise keerukuse tõttu pole õnne osakaal ka lühikeses perspektiivis kuigi suur. Kuna OFC levik pole Texas Holdemiga võrreldav, kõigub ka mängijate tase palju rohkem. Kui kord reeglid selged, siis ajaviiteks mängitakse Hiina pokkerit ka ajaviiteks sõprade seltsis.

Hiina pokkeri mängulaud.jpg

Pildil: OFC Pineapple mängulaud. Mängija “Dolcetony” käed on vigased (niiöelda "lõhki") ning tema on jaotuse suurim kaotaja, sest vigane käsi on võrdsustatud võimaliku madalaima käega. Punkte arvestatakse vastavalt käe tugevusele ning võrdlemisele teiste mängijatega. “OFCMartin” teenib 55 ja “ilats” 65 eurot. “Dolcetony” jääb selle jaotusega aga 120 eurot kahjumisse. 
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5