Maailma läbi aegade edukaimad turniirimängijad 2016. aasta märtsis
  • Hannes Namsing
  • 08.03.2016

Maailma läbi aegade edukaimad turniirimängijad 2016. aasta märtsis

Kui suur on maailma parimate pokkerimängijate teenistus? Sellele küsimusele vastamine on reaalsuses võimatu, sest netipokkeris pole lihtsalt võimalik kõiki andmeid koguda ning live-rahalaudades teenitud/kaotatud summasid teavad enamasti vaid asjaosalised. 

Seevastu live-turniiridel saadud võidud on täiesti avalik info. Hendon Mob andmebaasidest leitavad summad on kahtlemata võimsad, sest kas keegi lugejatest oskaks nimetada mõnda teist (mõtte)spordiala, kus koguni 1365 võistlejat on teeninud enam kui miljon dollarit auhinnaraha? Mõistagi tuleb siinkohal saada aru ka sellest, et see raha pole tekkinud tühja koha pealt, vaid mängijate endi poolt makstud sisseostudest. Ma ei kahtle, et nende 1365 seas on küllaga neidki, kes pole tegelikult üldse pokkeri mängimisega kasumis...

Lähme nüüd aga konkreetsete numbrite juurde. 

Edetabeli esimene koht kuulub maailmakuulsale Kanada pokkeriprofile Daniel Negreanule (pildil keskel), kelle turniiriteenistus on suurem kui kellelgi teisel – koguni 32,315 miljonit dollarit!   

Täna PokerStarsi profitiimi liidriks peetava Negreanu ametlik mängijakarjäär on kestnud juba 19 aastat. Oma esimese turniirivõidu saavutas ta juba 1997. aastal, olles toona parim 225-eurose sisseostuga Heavenly Hold’em turniiriseeria 118 osalejaga Limit Holdem osavõistlusel. Loomulikult oli see vaid algus, sest hiljem on Negreanu võitnud 6 WSOP käevõru, 2 WPT ja ühe EPT põhiturniiri ning loendamatu hulga teisi pokkerivõistlusi. Tema suurim turniiricash pärineb aga 2014. aasta WSOP miljoniturniirilt, kus õnnestus saavutada teine koht ning teenida 8,29 miljonit dollarit.

Rahalisti teist kohta hoiab suure osa oma võitudest ülisuurte sisseostudega High-Roller turniiridelt saanud 56-aastane Erik Seidel. Ta sai tuntuks 1988. aasta WSOP põhiturniiril, kus pidi esikohaduellis endast palju nimekamale Johnny Chanile alla vanduma. Oma esimese WSOP käevõru võitis Seidel neli aastat hiljem, nüüdseks on neid mehel aga koguni kaheksa. Lisanduvad ka WPT ja EPT põhiturniiri esikohad. 

Edetabeli kolmas ja neljas on teeninud suurema osa oma rahast ühel turniiril – Antonio Esfandiari võitis esimese WSOP miljoniturniiri 2012. aastal (teenistus 18,34 miljonit), Daniel Colman oli aga edukaim kaks aastat hiljem. Siiski on endine mustkunstnik Esfandiari olnud võrdlemisi edukas ka teistel turniiridel, näiteks on tal ette näidata kolm WSOP käevõru.    

Viiendal kohalt leiame kümnekordse maailmameistri Phil Ivey, kes ei vaja tõenäoliselt täiendavat tutvustamist ühelegi pokkerifännile. Ivey karjäär on suuresti võrreldav Negreanu omaga, kuigi viimastel aastatel on ta kogunud kuulsust pigem erineva kasiinomängude „lahendamisega“.  

30-aastane pokkeriproff Scott Seiver on esikümne meestest avalikkusele tõenäoliselt küll kõige tundmatum, kuid viimase seitsme aasta jooksul on ta näidanud vägagi muljetavaldavaid tulemusi - eelkõige kõrge sisseostuga High-Roller turniiridel. Talle järgneb parima eurooplasena inglane Sam Trickett2012. aasta WSOP miljoniturniiri teine mees ning esikümne meestest ainus, kel pole veel kuldset WSOP käevõru.  

Seevastu 51-aastasel Phil Hellmuthil on  koguni 14 WSOP turniirivõitu, millele ei suuda vastata ükski konkurent. Neist 12 on ta võitnud Holdemis, kaks tükki aga Razz’is. Hellmuth on pannud kinni ka ühe WSOP põhiturniiri, alistades 1989. aastal vaid 24-aastase noorukina oma kolmandat järjestikkust suurvõitu jahtiva Chani. 

Esikümne lõpetavad tõeline maailmakodanik John Juanda ning 28-aastane Johathan Duhamel. Need mehed on võitnud kahe peale kokku 8 WSOP käevõru, Duhamelil on kirjas ka põhiturniiri tiitel 2010. aastast.  

Maailma läbi aegade edetabel live-turniiridel seisuga 8. märts 2016*
1. Daniel Negreanu (Kanada) - $32 315 817
2. Erik Seidel (USA) - $26 503 242
3. Antonio Esfandiari (USA) - $26 495 566
4. Daniel Colman (USA) - $25 239 801
5. Phil Ivey (USA) - $23 856 035
6. Scott Seiver (USA) - $21 209 508
7. Sam Trickett (Inglismaa) - $20 557 091
8. Phil Hellmuth Jr. (USA) - $19 310 195
9. John Juanda (Indoneesia) - $18 111 006
10. Jonathan Duhamel (Kanada) - $17 592 802

Lisaks esikümnele sooviks välja tuua teisigi põnevaid fakte:
- Kui me ei arvestaks ülikõrgete sisseostudega turniire (buyin 50 000 dollarit või rohkem), oleks Negreanu endiselt esimene, kuid Seidel langeks neljandaks, Esfandiari koguni 78. kohale ning Colmanil poleks asja isegi 400 parima sekka. Kes aga tõuseksid? Eelkõige mehed kaheksandalt ja üheksandalt kohalt (Hellmuth ja Juada), kes jõuaks lausa esikolmikusse. Ka Michael Mizrachi edeneks kõvasti - 15. kohalt viiendaks.  
- Arvestades inflatsiooni ning raha väärtust, oleks esikolmik ikka sama. Esikümnes teeksid väikse tõusu Ivey ja Hellmuth, 50 parima sekka jõuaksid kindlalt ka Chan ja legendaarne Doyle Brunson
- Eestis mänginud meestest on parimal kohal (13.) tunamullune WSOP põhiturniiri tšempion Martin Jacobson. Teatavasti on Tallinnas mänginud ka 2008. aasta WSOP võitja Peter Eastgate, kes osales 2009. aasta oktoobris toimunud PokerStars Baltic Festivalil. Aktiivse mängimisega lõpparve teinud taanlane on langenud tänaseks 30. kohale. 
- USA pokkerimängija Men Nguyen on cashinud 460 edetabelis arvestatud turniiril. Kuna mehe suurim ühekordne cash jääb alla poole miljoni dollari, tagab see üldtabelis "alles" 35. koha (10,5 miljonit dollarit). 
- Sloveenia esindaja Casey Kastle on cashinud 37 erinevas riigis toimunud turniiril, sh. Eestis. Huvitav on asjaolu, et "maailmarändurite" esikümnest on koguni kuus meest Tallinnas võistelnud – lisaks Kastle’ile Marcel Luske, Barny Boatman, Juha Helppi, Peter Eichard ja Pierre Neuville.  
- Kus on aga endiste aegade staarid? Chani leiame alles 53. kohalt, Brunson (98.) mahub veel napilt, kuid tõenäoliselt viimast aastat saja parema sekka. Läbi aegade kurikuulsaim gämbler ning kolmekordne WSOP põhiturniiri võitja Stu Ungar on langenud lausa 222. kohale. Esimesel kahel on siiski teavat võimalus oma teenistust suurendada, 1998. aastal surnud Ungaril mõistagi enam mitte.  
- Edukaim venelane on Igor Kurganov (37. koht – 10,36 miljonit) ning parim soomlane (ikka) Patrik Antonius (84. koht - 6,77 miljonit). 
- Naiste seas pole vastaseid 11,73 miljonit dollarit teeninud Vanessa Selbstile, kes asub üldedetabelis 23. kohal. Talle järgnevad Kathy Liebert, Annie Duke ega isegi mitte Annette Obrestad pole juba ammu midagi märkimisväärset saavutanud, ka eelmise kümnendi säravaim täht Jennifer Harman on langenud naiste edetabelis alles kaheksandaks.  
- Baltikumist pärineb kolm pokkerimiljonäri, kes kõik esindavad Leedut. Maailmakodanikust Europarlamendi liige Tony G on oma 4,86 miljoniga 150. kohal, Dominykas Karmazinas ning Kristijonas Andrulis juba märksa kaugemal. Parim lätlane, rohkelt väiksemaid turniiricashe korjanud Mihails Morozovs paikneb 1545. kohal (899 136 dollarit). 
- Edukaim eestlane Madis Müür on 1835. kohal ning tema ametlik turniiriteenistus tänase seisuga täpselt 755 990 dollarit. Eestlaste saavutusi vaatleme täpsemalt juba järgmisel teisipäeval. 

*Tegemist on võidetud auhinnaraha, mitte mängulise kasumiga. Andmetöötluses pole arvestatud turniiridel osalemisega kaasnevat kulu.

Andmete allikas: The Hendon Mob. Artikli foto: PokerStars.net. 
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5