ETPF-i juhatus raske valiku ees: kuidas mööduva aasta parimaid valida?
  • Maheaatom
  • 29.12.2020

ETPF-i juhatus raske valiku ees: kuidas mööduva aasta parimaid valida?

Eile avaldas Eesti Turniiripokkeri Föderatsioon (ETPF) tavapärase aastakroonika, kus võeti kokku 2020. aasta tähtsaimad pokkerisündmused Eestis. Seda saad lugeda siin

Peagi seisab vastvalitud ETPF-i juhatus aga järgmiste otsuse ees:

1) Kas ja kuidas valida 2020. aasta parimaid?

2) Milliste kategooriate võitjad peaks ETPF-i president Marek Reinaas (pildil) 2021. aasta auhinnagalal (küllap seegi kunagi ikka toimub) välja hõikama?

EOK vähendab auhinnatavate arvu

Kui otsida paralleele "päris spordist", siis näiteks Eesti Olümpiakomitee (EOK) otsustas minna tänavu seda teed, et 2020. aastal valitaksegi ainult "Aasta sportlane" (üks võitja nii meeste, naiste kui tiimide seast), "Aasta treener" ning "Aasta noorsportlane".

Selleks on omad üsna loogilised põhjused. Ülemaailmse lockdowni tõttu oli tippspordis tõepoolest vähem võistlusi kui tavaliselt, kuigi meeletult sündmustevaeseks seda nüüd ka pidada ei saa. Jah, olümpiamängud ning jalgpalli EM lükkusid edasi, kuid näiteks maailma tippliigades käivad mängud täistuuridel. Pigem oli 2020. aasta sündmustevaene just Eesti tippsportlaste jaoks, kelle seas leidub palju maailma mastaabis mitte just kuigi levinud üksikalade harrastajaid. Ning ka Ott Tänakul ei õnnestunud enam tänavu maailmameistriks tulla...

2020 oli sisutihe pokkeriaasta!

Õnneks mõjutas lockdown pokkerit vähem kui sporti tervikuna. Kui maadelda või ketast heita internetis ei saa, siis maailmatasemel pokkerimängu ei takista miski. Ja nagu profid ütlevad, tulevadki parimad mängijad internetist. 

Kuidas saaks öelda, et 2020. aasta oli sündmustevaene, kui ainuüksi ETPF-i valikusse mahtus koguni 22 pokkerisündmust? Online-pokkeris algas koguni väike pokkeribuum, eestlased mängisid kõrgemal kui kunagi varem ning võitsid lõpuks ka WSOP käevõru.

Tõsi on see, et live-pokkeris jäi hooaeg tõepoolest üsna puudulikuks, kuid veebruaris toimunud Kings of Tallinn oli sellest hoolimata võimas. Ermo Kose kuuekohaline võit ning sellele eelnenud Martin Piigi triumf ajaloo viimasel MPN pokkeriturneel olid märkimisväärsed sündmused. Kas nendest aga piisab, et eraldi aasta live-mängijat valida ning on sel tänavu üldse mõtet? Võib-olla mitte, sest ka mullu olid nii aasta live- kui online-mängija tiitli nominendid suuremas osad samad inimesed ning seesama Ermogi jõudis ju WSOP Online finaallauda.

Kui "Aasta uustulnuka" valimine ei tohiks olla keerulisem kui tavaliselt, siis "Aasta naismängijaga" on tiba raskem. Nähtavate saavutuste poolest ei saa keegi vastu Catlin Müürile, kuigi konkurents on tavapärasest hõredam. Aga kas me peaksime nüüd selle tõttu Catlini igati teenitud tiitlist ilma jätma; eriti olukorras, kus naiste pokker vajab tähelepanu ning on kujunenud üheks Eesti uhkuseks? Mulle tundub, et see oleks tema suhtes lihtsalt ebaõiglane.

Catlin Müür.jpg2019. aasta Eesti parim naismängija Catlin Müür oli väga heas hoos ka tänavu

Kas "Aasta pokkeripersooni" valimine on üldse põhjendatud? 

Mida aeg edasi, seda rohkem kahtlen ma vajaduses "Aasta pokkeripersooni" valida. Usun, et kunagi oli sel pointi, et tunnustada eraldi parimaid töötajaid ning neid, kes midagi uut või erakordset välja mõtlesid. Tänavuseks on see aga suuresti oma aja ära elanud. Mingit mõistlikku valemit Eesti pokkerikommuunile tuttavate pokkeritubade ja kasiinode töötajate pingeritta seadmiseks ju tegelikult ei ole. 

Kas Olympicu Meelis on parem kui Pafi Laur või vastupidi? Või ületas Unibeti Ergo aktiivsus Betsafe'i Taivo oma? Kahjuks ei tea suurem osa inimesi (ega ka mina) täpselt nende inimeste volitusi või tööülesandeid ning valik tehakse seetõttu emotsiooni ja isiklike suhete põhjal. Pole haruldane ka see, et mõni "tagatoatöötaja" on tegelikult hoopis teenekam kui edev "laigikoguja". Ma võiks kirjutada päris pika artikli inimestest, kes on teinud roppu tööd ja väärinuks eelnevate aastate jooksul vähemalt nomineerimist, kuid pole seda saanud, sest nad lihtsalt ei otsi avalikku tähelepanu.   

Puhtalt "laikide" põhjal võib vabalt valida edasi rahva lemmikut (ja siis on see valik ka objektiivne), kuid mitte pokkeripersooni. Äkki oleks parem lahendus tublidele organisaatoritele (keda võiks esitada nii klubid kui ettevõtted) lihtsalt tänukirju jagada, need kuidagi eraldi esile tuua ning mõne eriti väärika tegelase ka aeg-ajalt Eesti Pokkeri Kuulsuste Halli ülendada?

Kas ühendada "Aasta pokkeritegu" ja "Aasta pokkerifestival"?

2020. aastal toimus Eestis ainult 3 live-festivali mõõtu üritust, millest väga suuri oli ainult üks - Kings of Tallinn.

Tõenäoliselt oleks Kings võitnud "Aasta pokkerifestivali" auhinna ka siis, kui kõik ülejäänud festivalid oleks toimunud plaanipäraselt. Tundub pealtnäha sarnane keiss "Aasta naismängijaga", kuid tegelikult päris nii see siiski ei ole. Kui oletada, et Kings of Tallinn oleks olnud planeeritud detsembrisse ja aasta alguses saanuks juhuse tahtel toimuda vaid 888 Live, siis kas peaks ETPF auhinna 888-le andma?

Või oleks parem lahendust "Aasta pokkeriteo" ja "Aasta pokkerifestivali" ajutine ühendamine "Aasta pokkerisündmuseks"? Minu arust küll. Ennustan, et Kings pääseks igal juhul nominentide hulka, kuigi võitmisega läheb raskeks.  

Igaks juhuks mainin, et need on lihtsalt minu kui ETPF-i lihtliikme mõtted ning mõeldud maksimaalselt soovitusena. Igatahes jõudu nuputamiseks! 

Artikli foto: Martin Dremljuga

Opti uus keskmine.jpg

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5