Hüvasti pokkerimeedia, tere tulemast kasiino- ja spordilehed!?
  • Maheaatom
  • 09.02.2019
  • 0

Hüvasti pokkerimeedia, tere tulemast kasiino- ja spordilehed!?

Kas olete pannud tähele, et tänasel päeval pole Eestis teadaolevalt enam ühtegi puhtakujulist pokkeriportaali, mis reklaamiks vaid online-pokkeritubasid?

Küll olete tõenäoliselt märganud aga seda, et kõikvõimalikke eestikeelseid kasiino- ja ennustussaite on tulnud viimastel aastatel nagu seeni pärast vihma. Seejuures pole tegemist enam kaugeltki suvaliste "põlvepealsete nikerdiste", vaid täiesti korralike ja läbimõeldud lahendustega, kus on pööratud kõvasti tähelepanu nii mahukale sisule kui ka SEO-le.

Miks see nii on? 


Algselt kõigile kasu toonud pokkerilehed... 

Esimesed pokkerilehed tekkisid umbes sel ajal, mil algas internetiajastu ning levis netipokker. Seega sajandivahetusel. Eelkõige oli nende eesmärgiks online-pokkeritubade reklaam. Lugejate püüdmiseks asuti tootma põnevat pokkeriteemalist sisu, õpetati inimesi mängima ning hõlbustati ka nende omavahelist suhtlemist.  

Raha teeniti affiliate'i põhimõttel (sobiv eestikeelne vaste peaks olema "kaasturundus"). See tähendab, et juhul kui pokkerihuviline liitub mõne pokkeritoaga läbi pokkerilehel olevate linkide, maksab pokkerituba pokkerilehele tasu. See võib olla nii fikseeritud summa, protsent mängija poolt pokkeritoale makstud reigist kui ka kombinatsioon neist mõlemast. Teenitud tulu võimaldab pokkerilehte üleval pidada, sisu toota, töötajatele palka maksta ning ka omanikul leivale törtsu võid määrida.  

Me tegime koos sõpradega esimese online-pokkeri affiliate'i juba 2004. aastal, mil sellest mängust Eestis veel suurt midagi ei teatud. Kaks aastat hiljem tuli Eestisse Pokernews, mille näol oli tõepoolest tegemist täiesti puhta pokkeriaffiliate'iga (reklaamiti ainult pokkeritubasid, mitte kasiinosid ega muid sellelaadseid lõbustusi). Järgmised viis aastat valitses kõikidele kasulik kuldne aeg:

- Mängijad teenisid tänu liitumisele läbi Pokernewsi mitmeid erilisi hüvesid, mida nad poleks muidu saanud. Näiteks Austraaliasse, Vegasesse ja mujale pääses (enamasti vähem kui 100 mängijaga) FREEROLLIDELT (!) kümneid eestlasi. Tänapäeval võib sellistest pakkumistest vaid und näha.   

- Kuna needsamad mängijad olid väga aktiivsed ning üldiselt ka võitvad, maksid nad pokkeritubadele reiki, aitasid mänge üleval hoida, oma tegevust laiendada ning aegamööda ka eksistentsiks vajalikke "luusereid" leida.  

- Sellelt kõigelt lõikas kasu ka affiliate ehk antud juhul PokerNews. Pokkeribuumi ajal valitsenud olukord võimaldas meil teha aastaid üsna korralikku ja tasemel portaali. Pea täielikult oma vahendistest ning natuke jäi ülegi.


...on tänaseks oma ärilise mõtte kaotanud

Ja nüüd oleme me äkitselt aastas 2019.

Teoorias peaksid pokkerilehed teenima ka tänasel päeval raha täpselt sama mudeli alusel, mis 10 või 15 aastat tagasi. Paraku sai aga endine idüll juba kuskil 2012.-2014. aastal läbi. Netipokker on olnud aastaid ropus languses, seda eelkõige rahamängude näol. Helgesse tulevikku ei usu isegi nimekad profid, kelle suud pole just operaatorite poolt rahaga täis topitud. "Freerollerite", "sendiveeretajate" ja hobi-turniirimängijate toel kahjuks suurt raha ei teeni. Ja kahju on sellest, et inimest, kes mängib ainult pokkerit, ei vaja enam keegi. Pokkerimängijast universaalset kasiinoklienti aga küll

Seetõttu pole ka midagi imestada, et operaatorid on oma pokkeriturunduse koomale tõmmanud. Raha suunatakse sinna, kust see tagasi tuleb - kasiinodesse ja spordiennustusse. Ka pokkerilehtede endine sära on operaatorite silmis mitmel põhjusel tuhmunud:

- Endist hulka "uusi mängijaid" on absoluutselt võimatu leida. Seda teavad hästi nii pokkeritoad kui pokkerilehed.  

- Läbi nn. pokkerilehtede liituvad kliendid on keskmisest teadlikumad ning parema tasemega mängijaid. Tänapäeval ei jahi "pokkeristaaride" horde enam ükski pokkerituba, vaid fookus on suunatud "gämbleritele", keda püütakse pigem läbi meelelahutusliku meedia. Oluline on arvestada ka sellega, et juhul kui mõni "gämbler" tõepoolest kätte saadakse, siis üritatakse ta võimalikult kiirelt pokkerist kasiinosse suunata. Loogiline. Miks peaks "luuser" oma raha kiirelt mingitele neetud pokkeriproffidele kaotama, kui see võiks hoopis kasiino arvele laekuda?   

- Vanad pokkerilehed ootavad korralikku kasumit läbi "eluaegsete diilide". Vähemalt teoorias, kuid mõnikord ka praktikas tähendab see aga seda, et kui näiteks mõni 2007. aastal liitunud mängija siiamaani samas kohas edasi grindib, tuleb pokkerilehele (kes reaalselt enam lillegi ei liiguta) jätkuvalt kümnist tasuda. Mõistagi ei taha seda keegi teha.   

Inimest, kes mängib ainult pokkerit, ei vaja enam keegi. Pokkerimängijast universaalset kasiinoklienti aga küll

See tähendab, et paljud operaatorid on pokkerilehtede varasema magusa elu ise juba ammuilma lõpetanud. Tingimused mängijate träkkimiseks on karmid, pokkeri-affiliate'd saavad haruharva eksklusiivseid pakkumisi ja reeglina pole need ka kuigi head. "Eluaegsete diilidega" ollakse väga ettevaatlikud, võimalusel üritatakse ka olemasolevaid tühistada. Rakebacki vahendajate mõttetusest saadi juba ammu aru. Jne. Aga tulemus on paraku see, et lõviosa tegutsevatest ning vaid pokkerile suunatud lehtedest ei suuda tänapäeval isegi nulli jõuda, veelgi vähem kasumit teenida. Varem või hiljem lõpetavad nad tegevuse. Või siis orienteeruvad ümber kasiinodele ja spordiennustusele. Või jäävad ikkagi mõõdukas koguses ka pokkerisisu produtseerima, sest see aitab neil vähemalt oma lehele lugejaid saada. 

Lõviosa tegutsevatest ning vaid pokkerile suudetud lehtedest ei suuda tänapäeval isegi nulli jõuda, veel vähem aga kasumit teenida

Fakt on ka see, et ega tänased pokkerilehed mängijatele suurt midagi muud peale meelelahutuse ei pakugi. Kümmekond aastat tagasi kirjutatud õpetused sind enam võitvaks mängijaks ei tee. Eksklusiivseid diile pole ning suurem osa elukutselistest mängijatest teevad pigem ise endale mingi sümboolse pokkerilehe kui hakkavad tundmatut affiliate'i nuumama. Mis aga kõige olulisem - ega neid mängijaid väga olegi!

Kui 10 aastat tagasi poleks kujutanud ette ühtegi pokkeriportaali ilma PokerStarsita, siis tänapäeval võiksime me selle rahumeeli oma lehelt elimineerida ning absoluutselt mitte midagi ei juhtuks. Veelgi enam - me võiksime põhimõtteliselt kõikide pokkeritubade ülevaated/lingid ja pokkeriteemalised bännerid Jokker.ee lehelt kustutada ning ka siis ei juhtuks suurt mitte midagi!


Kuhu jäävad tasuta lõunad? Aga keegi peab need ju kinni maksma...

Kui ma puutun kokku pokkerimängijatega, siis esitatakse mulle sageli selliseid küsimusi: 

- Toimus äge üritus "x", miks te sellest ei kirjutanud?

- Praegu on ju käimas ülipõnev turniir "y" - miks te live-ülekannet ei tee?

- On nii palju ägedaid teemasid, millest võiks kirjutada. Miks te näiteks ei räägi mängijast "z"?

Kõik õige. Ma ei vaidle absoluutselt vastu. Loomulikult võiks teha! Aga kust leida inimesed, kes oleksid nõus seda tasuta tegema? Inimestel on pered toita, ise tahaks ka elada...ning paljast edevusest ei viitsi keegi kuude ja aastate viisi mingit pokkerilehte teha. 

Jokker.ee ei ole pokkerist loobunud ega plaani seda ka lähitulevikus teha, kuid me oleme hetkel siiski selgete valikute ees. Meie võimalused on piiratud. Me katsume ise kajastada ainult KÕIGE-KÕIGE olulisemaid asju. Me kirjutame sellest, mis tõeliselt inimesi huvitab. Meie parimate koostööpartnerite promod jäävad ka, kuid nende hulk väheneb märgatavalt.  

Te võib-olla ei usu, kuid näiteks jutuke Kristo Erala hosteliärist tõi meie lehele umbes 50 korda (!) rohkem lugejaid, kui mõni mujal äraleierdatud kommertsuudis. Tänapäeval on ka eripakkumiste müük senisest raskem, sest pokkeripromod on lahjemad kui varem ning sloti- või spordipromodesse kipuvad paljud kerge umbusuga suhtuma. Hoolimata sellest, et just sealt võib leida hulgaliselt ägedaid ning ka matemaatiliselt väga häid pakkumisi, mida pokkeris enam ammu ei ole.

Kõige ülejäänuga tegeleme n.ö. teenustöö korras. Me ei võta "midagi vahelt", kuid töö vahetu tegija (blogija, fotograaf, ajakirjanik) peab oma tasu kätte saama. Ja mingitest müstilistest pokkeri-affiliate tuludest, millest vahel keegi ikka räägib ning mis ajab mind paremal juhul vaid muigama, ei piisa paraku sellekski, et turna ajal Tallinna kesklinnas parkimise eest tasuda. Me ei räägi siinkohal tuhandetest ega sadadest, vaid pigem kümnetest eurodest. Mitte päevas, vaid kuus!

Ja veel - tasuta live-ülekandeid ei tee enamasti ka suured globaalsed tegijad, n. Pokernews.com. 


Lugejad ootavad originaalset ja head sisu. Ka pokkerialast

Nagu veebilehtede tegijad ikka, jälgime ka meie Google Analytics'it ning kasutame teisi tööriistu, mis võimaldab saada ülevaate sellest, kuidas meie lehele jõutakse, mida siin tehakse ning kuhu edasi minnakse. Ma ei eita, et teatud pokkeriuudised võivad olla väga kõrge loetavusega, eriti kui loo kangelane on tuntud ja laia suhtlusringkonnaga inimene, kes ei karda tähelepanu või on suisa motiveeritud end eksponeerima.  

Promouudiste (pole vahet, kas tegu on pokkeri või millegi muuga) loetavus selleni ei küündi. Sama käib igasuguse kopeeritud sisu kohta. Kuskil mujal avaldatud uudiste täpselt samal kujul avaldamine pole ainuüksi ajaraiskamine, vaid tuleb ka tehniliselt pigem kahjuks kui kasuks. Erandi oleme teinud ainult mõningatele kohaliku kommuuni jaoks väga olulistele uudistele, mis puudutavad näiteks Eesti meistrivõistluste tulemusi. Mõistagi võib meile infot ja pressikaid ka edaspidi saata, kuid kas ning kuidas me neid avaldame, otsustame ise. 

Live-ülekanded on toonud alati palju lugejaid, kuid viimastel aastatel olen ma märganud huvitavat seaduspära - ka ülekande lugejatele pole mõtet enam pokkerit "pakkuda". Vanadel olijatel on kontod nagunii olemas ja uutest pokkerimängijatest (kui neid üldse ongi) saadav kasu tõotab tulla väga marginaalne. See kõik näitab, et me peame järjest rohkem keskenduma täiesti uutele valdkondadele. Mitte ainult kasiinodele ja spordiennustusele (kuigi need on olemuselt pokkerile kõige lähemal), vaid ka näiteks (krüpto)investeeringutele, e-spordile jne.    

Seejuures meeldib mulle kusjuures väga pokkerist kirjutada. Mitte jaotustest ega strateegiast, sest ise ei mängi ma juba ammu ning tänase mängutaseme poolest olen tõenäoliselt "fish kuubis". Aga just pokkerist kui nähtusest...ärist, mõttespordist ning sotsiaalselt meelelahutusest. Ja põnevatest inimestest, keda ma läbi pokkeri tunnen :)


Kasiino- ja spordilehed armastavad luusereid!

Lõpetuseks lahkan natuke ka Eesti ülimalt laialt levinud kasiino-, loto- ja spordiaffiliate'ide omapärasid.

Oma olemuselt on need pokkerilehtedest totaalselt erinevad. Pokkeriaffiliate sai osa mängija poolt tasutud reigist ning tema huvides oli, et mängija võidaks ning oleks talle lojaalne. Kuna see kõik suurendab proportsionaalselt ka affiliate'i tulu, siis pole kahtlustki, et eelkõige on omavahel partnerid pokkeriaffiliate ja mängija. Veelgi enam - affiliate jagab hea meelega mängijale ka teadmisi, kuidas (rohkem) võita!

Kasiino või spordiennustuse affiliate saab seevastu endale mingi protsendi mängija poolt kaotatud rahast. See tähendab, et mängija õnnetus on affiliate'i õnn ning mõlemale poolele kasulikud partnerlussuhted eksisteerivad seetõttu ainult affiliate'i ja kasiino/kihlveokontori vahel. Erinevalt pokkerist pole affiliate huvides mängijat reaalselt võitma õpetada, vaid pigem tekitada temas illusioon, et on VÕIMALIK võita. Päris ausad on vähesed, sest liigne ausus ja läbipaistvus võib kalliks maksma minna.    

Lähme veelgi teravamaks. Ma väidan, et kasiinodele ja spordiennustusele orienteeritud lehed mitte ainuüksi ei soovi teadlikele pokkerimängijatele sisu toota, vaid veelgi enam - nad tahavad, et sellised inimesed nendel lehtedel üldse ei käikski! Põhjusel, et tänu erinevatele promodele ning töötajate sagedastele apsudele on nii kasiinod kui ka spordiennustus reaalselt biiditavad. Mõttesportlased (sh. maletajad ja tõsised pokkerimängijad) saavad sellest aru. Võitev mängija kuhjab aga affiliate'ile reaalset rahalist miinust!

(Tõenäoliselt suudaks iga inimene, kelle matemaatika hinne põhikoolis päris kaks ei olnud, põhilised nipid netikasiinode ning spordiennustuse biitimiseks mõned tunniga endale selgeks teha, kuid sellise info jagamine on kohutavalt kahjulik (kuigi ma olen mõne promo näitel seda isegi teinud). Pokkeriga on teised lood - seda mängivad otseselt raha teenimise eesmärgil kas väga targad või siis väga naiivsed inimesed. Enamus nn. "pokkerihaisid" tegelikult pokkerit ei biidi, vaid mängivad seda erakordselt halbade oddsidega - nende vastu on nii "maja" kui neist paremad lihast ja luust või neid võitma programmeeritud "rauast" vastased. Paljud luuserid ei suuda seda endale lihtsalt teadvustada).

   

Kasiinodele ja spordiennustusele orienteeritud lehed mitte ainuüksi ei soovi teadlikele pokkerimängijatele sisu toota, vaid veelgi enam - nad tahavad, et sellised inimesed nende lehtedel üldse ei käikski! 

Millel põhineb nende lehtede edu? Kasiinoaffiliate'id, millest paljud on globaalse suunitlusega (lihtsalt tõlgitud ning välismaist päritolu) või kuuluvad mõnele online-operaatorile, tuginevad eelkõige üliheale SEO-le, mis tähendab seda, et kogu aur läheb sellele, et olla aktiivsed ning oma sisu pidevalt otsingumootoritele optimeerida. Teiste ees annab eelise õigete otsingusõnade kasutamine ning reklaam õigetes kohtades, näiteks pornosaitidel. Unikaalset sisu luuakse pigem vähe. Palju sa neist slottidest ikka kirjutada oksad?

Seevastu spordiennustuse lehed loovad päris tublisti (valdavalt spordialast sisu), liiati on ka seda märksa lihtsam teha. Enamus sellest on puhtalt meelelahutuslik, ülejäänu aga suunab lehe külastajat otseselt mingile kindlale tegevusele. Ma ei pääse jällegi üle ega ümber kõikvõimalikest lihtlabastest "mänguvihjetest", mida spordiennustuse portaalid ikka ja jälle "jagavad". Kõva enamus neist on lihtsalt üks suur mull. Kui jutt ei käi just Kolumbia naiste käsipalli esiliigast, on koefimeistrid kõigega koefide koostamisel juba kümneid kordi arvestanud. On enam kui ebatõenäoline, et suvalise spordifänni käsutuses on mingit erilist siseinfot L.A. Lakersi või Madridi Reali riietusruumist, mida pole "juhtumisi" ühelgi neil sadadest ekspertidest, kes maailma suurimate kihlveokontorite heaks töötavad.

Elukutseliste spordiennustajate tulu pärineb eelkõige bookie'de eksimustel, arbitraažil ja "panuste sobitamisel". Neid trikke ei soosita ning seepärast neist ülearu palju ka ei räägita, vähemalt mitte "liiga avalikes" kohtades. Selle asemel antakse hoopis mingisuguseid lihtlabaseid ja elementaarseid vihjeid - n. Ronaldo on heas vormis ja lööb täna värava või siis paistab, et Olympiacos ei kaota homme CSKA-le mitte mingil juhul enam kui 8 punktiga...

Sa võid ju proovida kõiki vihjeid jälgida, nende järgi tuhat 100-eurost panust teha ja vaadata, kas suudad kasumis lõpetada.

Ma võin aimata, milline on tulemus. Kasumisse jäämine on umbes sama tõenäoline, kui see, et seesama Ronaldo järgmisel hooajal FC Flora eest platsile jookseb :))

   

Affiliate-turg on küllastunud, ellu jäävad vaid parimad

Mulle on korduvalt tundunud, et Eesti ettevõtjad ja turundajad kipuvad sageli olema väga ideedevaesed. Keegi mõtleb tõepoolest midagi ägedat välja või siis kopeerib laiast maailmast mõne toimiva asja. Teised näevad, et asi töötab ja kopeerivad siis omakorda selle pea sajaprotsendiliselt maha. Siis tulevad kolmandad ja neljandad ning teevad samuti tuimalt copy-paste. Lõpuks kulmineerub kõik tohutu võitlusega mikroskoopilise, vaid pisut enam kui miljoni inimesega turu nimel, kuniks käib pauk...

Seesama puudutab ka kõikvõimalikke kasiino- ja spordilehti. Neid on kohutavalt palju ja tuleb ainult juurde. Parimatel neist läheb tõesti hästi, kuid tegemist pole kindlasti äriga, mida teha Google Translatori või üsna olematute erialaste teadmistega. Edu taga on suur töö, omajagu siseinfot ning hea tunnetus.

Ma võin anda veel ühe vihje - näiteks suurema osa edukate kasiinosaitide taga on endised edukad pokkerimängijad! Küsite, et miks nad siis enam pokkeriga ei jahmerda? Aga põhjusel, et tõelised pokkeristaarid on enamasti üsna nutikad tegelased. Nad ei mängi pokkerit põhjusel, et neile pokkerimäng kohutavalt meeldib. Nad tegelevad lihtsalt asjadega, mis neile tänasel päeval (mitte eile!) raha sisse toob ega unusta alati ka homsele mõelda.  

Suurema osa edukate "gämblingusaitide" taga on endised edukad pokkerimängijad!


Niisiis - ütleme pokkerimeediale head aega?

Kui Sa kogu selle jutu läbi lugesid, siis jäi Sul tõenäoliselt mulje, et minu hinnangul on pokkerilehe pidamine väikesel turul erakordselt halb ja mõttetu bisnes. 

Jah, traditsioonilise pokkerimeedia ja pokkeriportaalide aeg on tõesti ümber. Selle on põhjustanud viimase 7-8 aasta jooksul turul toimunu, kedagi ega midagi otseselt süüdistada on mõttetu. Üksikud globaalsed tegijad ning mõned suurtel turgudel (sh. näiteks ka Soomes) töötavad saidid võivad veel ennast õigustada, kuid Eesti-suguses riigis pole kahjuks võimalik selle tegevusega enam ellu jääda. Peale tulevad kasiinod ja spordilehed, millest enamus samuti feilivad, kuid edulootused on selles vallas siiski märksa suuremad. 

See kõik ei tähenda, et Jokker.ee kuskile kaoks. Aga me ütleme lõplikult lahku nimest "pokkeriportaal". Oleme esialgu mängudeportaal, kirjutame ka teistel teemadel, ei unusta pokkerit ning oleme avatud põnevatele ettepanekutele. Ja lõpetuseks võite mõtiskleda ka selle üle, miks just selles artiklis ühtegi bännerit ei ole...

Kommentaarid

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5