Viimastel nädalatel maailmas paanikat külvav koroonapandeemia pole jätnud puutumata ka hasartmängusektorit tervikuna ning paistab, et vähemalt lähiajal küll midagi paremaks ei lähe.
Vaid mõne nädalaga on Stockholmi börsil noteeritud Betssoni ja Kindred Groupi (Unibet) aktsia kaotanud oma väärtusest umbes kolmandiku. Põhjuseid pole vaja kaugelt otsida, sest eeldatavalt on mõlema ettevõtte käibes esikohal spordiennustus, mis on selgelt ka enim pihta saamas.
Miks? Näiteks NBA ja Euroliiga hooajad on juba peatatud, Euroopa tippjalgpall toimub tühjade tribüünide eest või ootab samuti paremaid aegu. Tulevaste suurvõistluste toimumine on suure kahtluse all. Kui neid aga ei toimu, pole ka panustajaid ning ettevõtete käive saab suure löögi. Palka tuleb aga tuhandetele töötajatele ju edasi maksta...
Mõnevõrra paremini on hetkel läinud küll online-kasiinodel ja online-pokkeril, kuid nendega aktsiad on punases, PokerStars näiteks 15%-ga. Esmaspilgul võib ju tunduda, et olukorras, kus inimesed välja minna ei taha või reisile sõita ei julge, istutakse kodus ja veedatakse aega gämblingu või pokkeri seltsis. Tegelikkus on aga see, et äkitselt tekkinud majanduslangus mainitseb inimesi ettevaatlikkusele ning sõltaste finantsvõimekus kannatab mistahes kriisi tingimustes kõvasti.
Koroonaviirus ei muuda tõenäoliselt vaid elukutseliste pokkerimängijate igapäevaelu, sest lõviosa neist teenib igapäevast leiba nagunii netimänguga. Hasartmängusektoris tervikuna nad muidugi mingit kaalu ei oma ning uue pokkeribuumi kordumist (mis omandas muide enneolematud mõõtmed just eelmise majanduskriisi ajal) oodata ei tasu.
Sarnaselt teiste lõbustusasutustega võivad keerulised ajad oodata ees ka maapealseid mängukohti, eelkõige Olympic lipulaeva Hilton Park kasiinot, kuid ka väiksemaid - näiteks Fenix Casinole - kuuluvaid mängusaale. Eriti hapu on aga seis pokkerimaastikul - sisuliselt on peatatud või tühistatud kõik suuremad Euroopa pokkerifestivalid, mille seas ka märtsi lõpus Tallinnas toimuma pidanud Bounty Poker Tour ning mai algusesse planeeritud Coolbet Open vol.5. Mai lõpus Tallinnas toimuva pidava Unibet Openi kohta pole veel ühtegi uut teadet jagatud, kuid ka selle festivali toimumine on tõenäoliselt kahtluse all.
Mis saab aga EMV-st? Kui Eestis eriolukorda ei kehtestata, siis festival siiski tõenäoliselt toimub, kuigi võimalikud on siiski kavas tehtavad teatud muudatused. EMV saab reaalselt alguse juba sel reedel, 13. märtsil, mil toimub Tallinnas esimene avapäev. Kokku on avapäevi 8 (kuni 2. aprillini) ning lisaks Tallinnale korraldatakse neid ka Tartus ja Pärnus.
Kui Eestis peaks kehtestatama eriolukord (mis on vägagi reaalne), siis lükatakse EMV tõenäoliselt lihtsalt edasi. Mõistagi sõltub kõik sellest, millal pandeemia kontrolli alla saadakse. Optimistlikumad prognoosid loodavad olukorra paranemist aprilli lõpus - mai alguses, pessimistlikumad aga alles järgmisel aastal. Üha enam kõlavad seisukohad, mis soovitavad lükata suurüritused edasi järgmisesse poolaastasse.
Nagu ka Eestis peaminister rõhutas, muutub kõik väga kiiresti ning see pole enam päevade, vaid lausa tundide või isegi minutite küsimus. Keegi ei oska täpselt öelda, mis juhtuma hakkab. Lugege uudiseid, jälgige sotsiaalmeediat ning olge värske infoga kursis.
Kommentaarid