Möödus 10 aastat pokkerimaailma raputanud märkimisväärsest sündmusest
  • Jokker.ee
  • 19.04.2021

Möödus 10 aastat pokkerimaailma raputanud märkimisväärsest sündmusest

10 aastat tagasi, täpsemalt 15. aprillil 2011 oli USA-s „Must Reede“, mis hävitas paljude asjatundjate hinnangul massidele suunatud online-pokkeri.

Sel päeval esitasid USA föderaalvõimud süüdistuse PokerStarsile, Full Tilt Pokerile ning Cereuse võrgustikule (Absolute Poker ja Ultimate Bet) pangapettuses, rahapesus ja illegaalse hasartmängu korraldamises. Põhjusena toodi välja, et kõik eelnimetatud pokkeritoad jätkasid oma teenuste pakkumist USA-s pärast 2006. aastal jõustunud kurikuulsat Unlawful Internet Gambling Enforcement Act'i (UIGEA).

USA ametkondade reaktsioon oli kiire ning jõuline - algasid arreteerimised ning pokkeritubadelt võeti koguni ajutiselt nende .com domeenid ära. Mõne aja pärast olukord siiski laabus ning PokerStars ning Full Tilt said oma teenuste pakkumist väljaspool USA-d jätkata. Kuni 29. juunini, mil Full Tilt Poker’ilt võeti sootuks litsents ära ning ettevõtte omanikke tabasid uued süüdistused, muuhulgas ka otseses pettuses ning püramiidskeemi loomises.

Ainsa elusa ettevõttena väljus skandaalist PokerStars, mille omandas 2014. aastal Kanada hasartmängukontsern Amaya (hilisem Stars Group). Absolute Poker ja Ultimate Bet kadusid lähikuudel sootuks orbiidilt, seda kahjuks koos paljude mängijate rahadega. Ka Full Tildi mängijad (sealhulgas tuhanded eestlased) jäid oma rahast üleöö ilma, kuid nende õnneks ostis ettevõtte 2012. aasta juulis PokerStars ning sama aasta sügisel said mängijad omad rahad siiski kätte.
 
16 kuud kestnud pausi järel käivitas Full Tilt Poker oma tegevuse, kuid peagi sai selgeks, et ettevõte osteti siiski eelkõige kliendibaasi ning soodsa hinna tõttu, võimalik et osalt ka hea tahte märgiks. Tänaseks eraldiseisvat Full Tilti enam ei eksisteeri.

Olybet lagrge.jpg

Musta Reede mõjud

USA mängijate eemaldamine pani kogu tegevusharule korraliku põntsu, sest areenilt kadus miljoneid „fishe“ ning vähenes tunduvalt ka mängijate usaldus online-pokkeri vastu. Üle 7 aasta paisunud mull, mis oli toonud pokkerisse kümneid miljoneid hobimängijaid ning võimaldas Eestis lausa paarisajal pokkeriprofil endale igakuist elatist teenida, läks hoobilt lõhki.

Järgnevate aastate jooksul langes kordades mängijate arv, lõppesid kunagised imehead boonusprogrammid ning järk-järgult hakkas tõusma ka mängijate keskmine tase. Need ajad, mil Eesti keskmise palga suutsid pokkeriga teenida ka väikesi lapsi kasvatavad pereemad, kes ei suutnud rida mastist eristada, olid igaveseks läbi. 

Musta Reede mõjul veendusid paljud riigid lõplikult, et senine korralagedus, millega mängijate probleemid jäid nende elukohariiki, raha aga rändas jumal tea kuhu, tuli kiiremas korras lõpetada. Seetõttu toimus eelmisel kümnendil ka põhjalik turu korrastamine ning ettevõtete riigipõhine litsentseerimine. Pokkeritubade arv vähenes drastiliselt ning turg koondus kindlate tegijate kätte. 

Must Reede jättis oma jälje ka Eesti pokkerimeediale, sest mõjutas tugevalt peamiselt PokerStarsist ja Full Tildist sõltunud portaali Pokernews. Pokkeribuumi laineharjal sõitnud veebileht lõpetas Eestis 2016. aasta alguses aktiivse tegevuse ning PokerNewsi koha võttis endale seesama Jokker, kuid juba üldise mängudeportaali, mitte ainult pokkerisaidina.    

Kui tuua välja Musta Reede järgseid võitjad, siis kuulub Eesti kindlasti nende sekka. Eestis on säilinud arukas maksusüsteem ning head mänguvõimalused (esindatud on nii maailma suurim pokkerituba, maailma suurim võrgustik kui häid alternatiive pakkuvad iPoker ning Unibet), samuti toimuvad Eestis regulaarselt suured pokkerifestivalid, millest 10 aastat tagasi (mõistagi EPT välja arvatud) võis vaid und näha. Võrreldes lähinaabritega läheb meil imehästi. 

Mõistagi on Eestis märksa vähem pokkeriproffe kui 10 aastat tagasi, kuid meie tänaste tippude tase on kindlasti kõrgem endiste pokkeristaaride omast, seda just maailma tipuga võrreldes. Kui omal ajal tähendas iga viiekohaline turniirihitt pikka uudislugu ning isegi ühekordsest kuuekohalisest võidust piisas "Aasta Mängija" tiitli saamiseks, siis täna osalevad meie ässad üsna regulaarselt 10 000 – 25 000 dollariliste sisseostudega online-turniiridel ning võidavad rahasummasid, mis tundunuks 10 aastat tagasi suisa muinasjutulised. 

Seega – nagu vanarahvas ütleb, on iga asi millekski hea. Kuid ajalukku läheb Must Reede kindlasti ning seda tasub mäletada. 
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5