Panustamine pokkeriturniiridele - kas lihtsalt meelelahutus?
  • Jokker.ee
  • 29.11.2018

Panustamine pokkeriturniiridele - kas lihtsalt meelelahutus?

Kindlasti olete pannud tähele, et kihlveokontorid võimaldavad aeg-ajalt ka pokkeriturniiride tulemustele panustada. Kas tegemist on lihtsalt meelelahutuse või hoopis tõsisema asjaga?

Selleks teeme juttu Coolbeti spordiennustuse töötaja Janiga, kes teinud koefe nii Eesti meistrikatele kui ka Coolbet Openitele. Jan Kuik (pildil) on Eesti pokkerikommuunis tuntud tegija - endise staažika Olympic Casino töötajana tunneb ta väga hästi live-mänge ning oskab ka ise mängida. Näiteks mulluste Eesti meistrivõistluste põhiturniiril saavutas Jan vägagi korraliku kümnenda koha

Oktoobris toimunud üliedukal Coolbet Openil pakuti võimalust panustada põhiturniiri võitjale ka reaalajas. Miks otsustati selline samm astuda ning kuidas koefid kujunesid?

Coolbet bänku.jpg

"Peamiselt on pokkerile panustamisel kaks eesmärki: esiteks saame pokkerimängijatelt palju positiivset tähelepanu ning teiseks tekitab see mängijates lisahasardi ja väikese lisaraha teenimise võimaluse. Rõhutan siinkohal just sõna "väike", sest suuremad panused paneksid omavahel sõltuma juba pokkeriturniiri rahalised väljamaksed ning mängijate peale tehtud panuste väljamaksed," selgitas Jan. 

"Mängijale tehtud panuse väljamakse ei tohiks olla märkimisväärselt suurem kui turniiri auhinnarahadest saadav võit, " tõdes Jan ning lisas, et juhul kui mängus on suuremad summad, siis inimloomust teades läheks paratamatult skeemitamiseks. "Meie poolt vaadatuna on pokkeri koefitsiendid pigem meelelahutus, kui rahateenimise koht ning samuti peaks see olema ka mängija perspektiivist lähtuvalt," märkis Jan. 

Kuidas koefitsiendid kujunevad?

"Mängija lõplik koefitsient on segu tema osavusest, matemaatilisest tõenäosusest ja minu subjektiivsest/objektiivsest arvamusest ehk kogemusest, mis tuleneb aastatepikkusest tegutsemisest antud valdkonnas. Lisaks olen jälginud, kuidas keegi mängib ning ka paljude mängijatega vahetult lauas kohtunud. Seni kuni näiteks Imrel ja Kairitil vahet teen, saan vast hakkama," muigas Jan. 

Samas tunnistas Coolbeti koefimeister, et koefide pakkumine on hetkel veel suhteliselt lapsekingades ja turg ise võrdlemisi väike. 

"Nagu ennist mainitud sai, on see rohkem fun. Aga eks me proovime ka areneda ja hea näide oli viimane Coolbet Open, kus pakkusime väidetavalt esimesena maailmas (ametlikud allikad küll puuduvad - toim.) pokkeri koefe live'is. Päris vahva oli 10 tundi laua juures olla ja stäkke lugeda koos kolleegiga. Seda teemat saab kindlasti arendada ja tulevikus pareminigi teha, eriti just visuaalse külje pealt. Lubada küll ei tahaks, kuid Eesti meistrivõistlustel (EMV) sooviks samuti finaallaua live-koefe pakkuda. Kui ma peaksin aga ise sinna jõudma, siis jääb vist ära," naeris Jan. 

Coolbet Open.jpgCoolbet Open vol. 2 - viimaste aastate Eesti suurim pokkeriturniir 

Turnaeelsed koefid - loogilised...

Jokker.ee hinnangul on siiani meie poolt nähtud turniirieelsed koefid loogilised, sest favoriitideks peetakse ikkagi neid, kellel on tugev võidutahe, kes on näidanud varemgi häid tulemusi, kellele võiks vastav formaat sobida ning kes poleks mitte mingil juhul "scared money". Ühesõnaga inimesed, kes lähevad mängima selgelt võidu, mitte nn. mincashi nimel. 

...kuid objektiivselt ülehinnatud

Näiteks Kristo Erala koefitsient Coolbet Open põhiturniirile oli 1:25-le, mis polnud olukorras, mil turniirile oodati üle 300 mängija (lõplik osalejate arv oli märksa suurem) väga relevantne. Isegi võttes arvesse asjaolu, et suure osa mängijatest moodustasid Eestisse lihtsalt lõbutsema tulnud põhjamaalased, ei tohiks Kristol fieldi ees siiski niivõrd meeletut eelist olla, kuigi ta peaks keskmisest konkurendist tõepoolest mõnevõrra parem olema.  

Vastandina oli jällegi Martin Müürsepa koefitsient 1:300. Kas "Mürka" on siis Kristost 12 korda halvem mängija ja kuidas saab seda ülepea mõõta? 

Osalejate arvu arvestades võiksid Kristo ja Martini koefid olla pigem 1:200 ja 1:600-le, võibolla isegi suuremad. Samas tekitaks see jällegi liiga suure ohu tulemustega manipuleerimiseks ning fun-efekt võiks ära kaduda, mida tõstis esile ka Jan. 

large.jpgEeldatavad favoriidid näitasid sisu: EMV 2017 põhiturniiri finaallaud oli üks läbi aegade tugevaimatest 

Kihlveod üks-ühe vastu

Tihtipeale pakutakse võimalust ka panustamiseks 1:1 vastu ehk siis sellele, kumb kahest eelnevalt kihlveokontori poolt valitud mängijast saab parema koha. Kas näiteks Kelly Limonova või Andrei Mjagkov...Martin Müürsepp või Aivar Kuusmaa...Maarja-Liis Ilus või Kaido Koorits?  

Sellised kihlveod on kahtlemata haaravad panustajatele, kuid keerulised kihveokontorile endale. Põhjusel, et koefide koostamisel ei tule arvestada ainuüksi sellega, kumb mängija on tugevam ning kummal mängijal on rohkem varasemaid saavutusi, vaid sedagi, milline on mõlema mängija mängustiil ning kuidas ülejäänud võiksid nende vastu mängida. 

Näiteks Kelly ja Andrei on varasemate saavutuste poolest üsna võrdsel tasemel, kuid esimene harrastab stiili "käsi kullas või p...e mullas," ning teine suudab pea igal teisel turniiril vähemalt min-cashi "välja istuda". See tähendab, et koefid ei saa nende kahe mängija puhul ka mingil juhul võrdsed olla.

Samuti ei kahtle keegi, et elukutseline pokkerimängija (Kaido) peaks hobimängijast Maarja-Liisist oskuste poolest kindlasti üle olema. Samas tuleb aga arvestada, et viimast lauakaaslased kindlasti "hoiavad" ja "toetavad", samas kui esimesest (kui ohtlikust konkurendist) üritatakse pigem esimesel võimalusel lahti saada. Samuti võtab Kaido kindlasti ka Maarja-Liisist suuremaid riske, sest läheb eeldatavalt välja ikkagi võidu, mitte seltskonna nautimise peale. 

"Mürka" ja "Kussa" peaksid olema kolmest näitlikust võistluspaarist kõige võrdsemad nii meeste oskuste, stiili kui kolmandate konkurentide "respecti" põhjal. 

Just "üks-ühe vastu" koefides on kihlveokontorid korduvalt puusse pannud. Kui näiteks TonyBet 2012. aasta augustis Tallinnas panustamispunkti avas, toimus selle raames ka pokkeriduell Martin Müürsepa ja Tony G vahel. Kuna TonyBet pidas Tony G-d ülivõimsaks favoriidiks, ei jätnud mitmed Eesti mängijad juhust kasutamata ning lükkasid oma raha just "Mürkale". Summad polnud küll suured, kuid siiski...Ja "Mürka" võitiski! 

Tony G ja Mürka.jpg2012. aastal Tallinnas toimunud veider duell lõppes üsna ootamatute tulemustega: Tony võitis korvpallis, Martin aga pokkeris!

Matemaatikal põhinevad kihlveod

Suurematel turniiridel saab sageli teha ka kihlvedusid, mille koefitsiendid põhinevad kas ainult või suuremas osas matemaatikal. Näiteks see, millise kombinatsiooniga turniir võidetakse või seegi, millise riigi esindaja selle kinni paneb?

Loogika ütleb, et nende kihlvedude korral peaksid olema lubatud ka suuremad panused, sest võimalus tulemustega manipuleerimiseks on märksa väiksem kui eelmistel juhtudel. Vaevalt nõustuks näiteks keegi loobuma WSOP käevõrust põhjusel, et "sõber" võidaks oma 1000-eurose panuse tema vastu... 

Ebaharilikud kihlveod

Ja lõpetuseks on olemas ka mitmesugused teised, olemuselt pigem ebaharilikud kihlveod, mis puudutavad küll otseselt turniire või kasiinos toimuvat, kuid ei põhine niivõrd võistluse lõpptulemusel. 

Näiteks: 

- Kas mõni mängija diskvalifitseeritakse keset turniiri?

- Kas turniiri viimases jaotuses toimub misdeal?

- Kas mõni abielupaar loositakse turniiril kõrvuti istuma?

Ühesõnaga - variante on palju. Nagu ütles Jan - panustamine pokkeriturniiridel on eelkõige meelelahutus ning kuigi suuri panuseid nagunii teha ei saa. Loodame aga, et kogu valdkond areneb - seda nii Coolbeti kui teistegi Eestis litsentseeritud kihlveokontorite eestvedamisel.

Seniks aga lõbutsege ning teadke, et juhul kui te ka ise ei panusta, pakub isegi koefidega tutvumine omajagu naudingut. Kuna Coolbet Open vol. 3 satelliidid on juba alanud, siis tähendab turniirile pääsemine seda, et saate enne turniiri näha kui suureks Coolbet teie võiduvõimalusi hindab. Tundub ju põnev!? 

Tähelepanu! Selles artiklis sisaldub hasartmängu reklaam! Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks, mistõttu palume Sul tutvuda reeglitega ning käituda vastutustundlikult!
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5