Spordiennustus algajale 4: Mängueelsete ja live-panuste peamised iseärasused
  • Maheaatom
  • 04.05.2019

Spordiennustus algajale 4: Mängueelsete ja live-panuste peamised iseärasused

Esimeses osas rääkisime sellest, mis on ennustamine, mille põhjal arvestatakse tõenäosusi ning koefitsiente ja mis viisil kihlveokontor raha teenib. Teises osas oli aga juttu erinevatest panustamise tüüpidest - üksikpanus, mitmikpanus ja süsteempanus. Kolmas osa selgitas, mis on 1X2 panus. 

Nüüd võrdleme aga omavahel mängueelseid ja live-panuseid.

Mängueelne panustamine toimub alati enne sündmuse algust. Võimalike resultaatide tõenäosused on mängu eel täielikult oletuslikud, põhinedes kas varasemal statistikal ja/või teistel näitajatel, millest oli pikemalt juttu siin

Mängueelne panustamine võidakse avada juba mitu kuud, erandjuhtudel ka rohkem kui aasta enne sündmuse lõpliku tulemuse selgumist. Mõnikord pakuvad kihlveokontorid väga madalate koefidega panuseid sündmustele, mille toimumise tõenäosus on sama kindel kui see, et kolmapäeva järel tuleb neljapäev (näiteks, et 31. augustil 2018 EI LEIA aset maailmalõpp, koefitsient 1.01). Sel juhul on eesmärgiks eelkõige kliendi raha ülimadala intressiga "hoiule võtta". Loomulikult makstakse "intress" hiljem ka korralikult välja.

Samas on ka sündmusi, mille "turg" avatakse alles vahetult selle toimumise eel, seda reeglina maailma mastaabis vähemtähtsamate sündmuste korral. Selle all tuleb mõista, et kui UEFA Meistrite Liiga on selgelt esimese kategooria sündmus, siis Eesti Premium Liiga jääb üsna tagaplaanile. Nii on Meistrite Liiga koefid teada reeglina juba vahetult pärast loosimist, Eesti vutiliiga omad aga pahatihti alles mängupäeva hommikul (kui üldse). Mida suurema ning tuntuma sündmusega tegemist on, seda madalamad on üldjuhul ka kihlevokontorite marginaalid ning seda tulusam panustamine. Viimane asjaolu on tingitud käibest ning turvalisusest, sest sahkerdamised ja kokkumängud on spordiennustuses endiselt suureks probleemiks. Selge see, et UEFA Meistrite Liigas on kokkuleppemängud märksa ebatõenäolisemad kui näiteks Valgevene maahoki teises liigas. 

Mängueelsed koefitsiendid võivad korduvalt muutuda, kuid muudatuste arv märksa väiksem kui live-ennustuses. Koefide muudatusi tingib kõik oluline, mis võib sündmuse tulemust mõjutada (näiteks saab ühe meeskonna võtmemängija mõned päevad enne matši vigastada).

Seetõttu pole ka päris täpset vastust küsimusele, millal siis ikkagi panustada tuleks. Seda, et panustamisega hiljaks jäädakse, pole spordiennustuses vaja karta - ühtegi panust "ei osteta eest ära" nagu näiteks defitsiitseid või odavaid kaupu.     

ninja.PNG

Erinevalt mängueelsest panustamisest toimub live-panustamine aga sündmuse ajal. Sellena mõistetakse vahemikku sündmuse algusest kuni tulemuse selgumiseni. 

Live-panustamist ei pakuta üldjuhul pikka aega vältavatele sündmustele (näiteks USA presidendi valimised), vaid neile, kus tulemus võib sisuliselt igal ajahetkel muutuda. Väga populaarne on live-panustamine näiteks jalgpalli, korvpalli või tennise matšidele, kus tulemus (mitte ainult üldskoor, vaid ka näiteks kollaste kaartide, serviässade või lauapallide arv) võib igal hetkel muutuda. 

Live-panuste koefitsiendid põhinevad nii mängueelsele ootusele, hetkeseisule kui sündmuse lõpuni jäänud ajale. Kui kossuväljakul kohtuvad näiteks Eesti ja Leedu koondised, on mängueelne favoriit kindlasti Leedu. Kui aga mängida on 10 minutit ning mängu selle ajani domineerinud Eesti juhib 10 punktiga, võivad tõenäosused olla juba üsna võrdsed. Kui aga lõpuni on üks minut ning Eesti endiselt 10 silmaga peal, on aga selged soosikud juba meie mehed. 
 
Live-panustamisel tuleb arvestada, et koefitsiendid võivad muutuda iga hetkega. Piisab näiteks ühel meeskonnal jalgpallis penalti saada, et koefid totaalselt pea peale pöörata. Kuna panuste vastuvõtmine ei käi kunagi vaid hetkega, peab mängija olema valmis selleks, et loetud sekundite jooksul koefid muutuvad ning tema panust ei võetagi vastu. Üldiselt pakuvad kihlevokontorid siiski võimalust leppida eelnevalt võimalike muudatustega (mis pole üldjuhul väga suured) ning olla sel viisil kindlad, et panus igal ajahetkel läbi läheb.

Loomulikult on soovitav sündmuse käiguga vahetult kursis olla, et mitte teha rumalaid otsuseid. Oluline on ka see, et telepilt ja live-stream kihlveokontoris võivad olla väikese ajalise nihkega ning Eesti kaabellevi on kohapeal toimuvast 5-10 sekundit maas. Seega on panustamise ajal pigem mõistlik jälgida ka kihlveokontori lehel toimuvaid uuendusi, mis toimuvad reaalajas. 

Kahtlemata muudab live-panustamine spordivõistluste jälgimise väga nauditavaks ning kihlveokontorid teavad seda - sageli striimitakse oma veebilehtedel reaalajas mänge ja/või uuendatakse jooksvalt mängude tulemusi (live score). Pole haruldane, et just mänguseis sunnib ühte (mõnikord ka nõrgemat) meeskonda nii innukalt pingutama, et nad dominerivad täielikult lõpuminutitel. Või siis venitavad teised sihilikult aega, kuna lõpptulemused rahuldab neid täielikult. Seda ei tasu aga loota, et kihlveokontorit õnnestuks "üle kavaldada" - kõige sellega on koefide tegemisel ja uuendamisel juba arvestatud, sest muudatused põhinevad eelkõige reaalajas mängijate poolt tehtud panustel.  

Aktiivne live-panustamine võimaldab kihlveokontoritel riske maandada ning käivet suurendada, mistõttu pakuvad nad seda teenust hea meelega.      

Optibet.jpg
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5