Spordiennustus algajale 3: Mis on 1X2 panus?
  • Maheaatom
  • 03.05.2019

Spordiennustus algajale 3: Mis on 1X2 panus?

Esimeses osas rääkisime sellest, mis on ennustamine, mille põhjal arvestatakse tõenäosusi ning koefitsiente ja mis viisil kihlveokontor raha teenib. Teises osas oli aga juttu erinevatest panustamise tüüpidest - üksikpanus, mitmikpanus ja süsteempanus.

Täna räägime pikemalt 1X2 panustest. Igaks juhuks mainin ette, et need võivad olla oma olemuselt nii üksikpanused kui ka osa mitmik- või süsteempanusest. 

Opti banner.jpg

1X2 panus tähendab seda, et sündmus võib lõppeda kolme erineva tulemusega: 
1 – kodumeeskonna (või sportlase) võit
X – viik
2 – võõrsil mängiva meeskonna (või sportlase) võit

Sündmuse kirjelduses on esimesel kohal alati kodus ja X (viigi) järel võõrsil mängiv võistkond (juhul kui kumbki võistkond ei mängi kodus – näiteks tiitlivõistlustel – määratakse 1 ja 2 juhuslikult). Kui aga näiteks Tartu JK Tammeka ja Pärnu Linnameeskond kohtuvad Tartus toimuvas Premium Liiga mängus, siis näeb pakutav kihlvedu välja järgmine: 
 
Untitled.jpg
Siit võib näha, et Tammeka võidukoefitsient on 1,40, Pärnul 6,35 ning viigil 4,15. Kõik ju loogiline ja arusaadav – mängitakse 90 minutit ning loomulikult võib see kohtumine lõppeda kolme erineva tulemusega, sh. ka viigiga.  

Samas saavad aga kihlveokontorid iga päev kirju pahastelt mängijatelt, mille sisu on umbes selline: „Ma panustasin sellele, et Portugal võidab jalgpalli EM-i finaalis Prantsusmaad. Portugal võitiski, kuid minu panus märgiti kaotavaks. Kuidas see võimalik on?“ 

Asi on selles, et sarnaselt kõikidele teistele kohtumistele pakutakse ka play-off või tiitlimängudes 1X2 ennustamist, kuid siis tuleb mõista, et panustatakse alati normaalaja tulemusele. Kuna Portugal lõi EM-finaali võiduvärava lisaajal, tegid eelnevas näites võitva panuse hoopis need, kes panustasid normaalaja viigile (X).

Reeglina pakutakse lisaks 1X2-le ka muid panustamise võimalusi, näiteks „Mängu võitja“. See kehtib küll vaid juhul, kui mängitakse igal juhul kuni võitja selgumiseni, kuid siis pole enam ka vahet, kas võitja selgub normaal- või lisaajal või jalgpallis näiteks penaltiseeria tulemusena. Mõistagi ei paista siis ka võitjate koefitsiendid niivõrd head kui 1X2 panuste puhul, mis on ka igati loogiline, sest võimalikke erinevaid tulemusi on kolme asemel kaks.  

Kuna tavaoludes on kõik 1X2 panused aga ikkagi vaid normaalaja tulemusele (mitte ainult jalgpallis, vaid ka jäähokis, korvpallis jne.), siis tuleb sellega alati panustamisel arvestada. Kui tegemist on spordialaga, kus puudub normaalaja mõiste ning mis ei saa lõppeda viigiliselt (näiteks tennise- või võrkpallimatš), puudub ka võimalus 1X2 panustamiseks. 

GrandX banner.png
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5