Spordiennustus algajale 2: Mis vahe on üksik-, mitmik- ja süsteempanusel?
  • Maheaatom
  • 02.05.2019

Spordiennustus algajale 2: Mis vahe on üksik-, mitmik- ja süsteempanusel?

Eelmises osas rääkisime sellest, mis on ennustamine, mille põhjal arvestatakse tõenäosusi ning koefitsiente ja mis viisil kihlveokontor raha teenib. Täna võtame aga vaatluse alla erinevad panuste tüübid.

Spordiennustuses eristatakse kolme peamist tüüpi panuseid: üksikpanus, mitmikpanus ning süsteempanus
Kihlveo kõige lihtsam ning ka kõige enimkasutavaim panustamise vorm on üksikpanus, mis tähendab ühe kindla tulemuse ennustamist. Näiteks ennustab mängija, et tänases kossulahingus alistab BC Kalev/Cramo TÜ Rock’i VÕI Ronaldo lööb homses Meistrite Liiga kohtumises vähemalt ühe värava VÕI Anett Kontaveit võidab sel nädalal toimuva Dubai tenniseturniiri. 

Üksikpanus võidab juhul, kui konkreetne ennustus osutub õigeks. Kui mängija panustab 5 eurot koefitsiendiga 3.0 sellele, et Ronaldo lööb homses Meistrite Liiga kohtumises vähemalt ühe värava, siis ta...
- ... võidab 15 eurot (netokasum 10 eurot), kui Ronaldo lööb vähemalt ühe palli VASTASE väravavõrku. 
- ... kaotab algpanuse 5 eurot, kui Ronaldo tuleb küll platsile, kuid VASTASE väravasse palli ei löö (võimalik omavärav ei lähe mõistagi arvesse). 
- ... saab tagasi algpanuse 5 eurot, kui Ronaldo ei tule platsile (näiteks vigastuse või haigestumise tõttu). Seda viimast tasub siiski kontrollida - sageli on tingimused kihlveokontorite ja spordialade lõikes erinevad ning mõnikord võib see tähendada ka automaatset kaotust. 

cb.jpg

Mitmikpanuse korral ennustab mängija korraga mitme üksteisest sõltumatu sündmuse tulemust. Mitmikpanuse korral korrutatakse kõikide valitud panuste koefitsiendid ning mängija võidab juhul, kui kõik tehtud panused lähevad täppi. Üheainsa ebaõnnestumise korral kaotatakse kogu panus.

Mitmikpanuseid tehakse tavaliselt suurte võitude jahtimiseks, kuid mõnikord ka olukorras, kus soovitakse teenida maksimaalset tulu mitmelt madala koefitsiendiga mängult.

Eelmise näite põhjal ennustab mängija, et juhtuvad järgmised sündmused: BC Kalev/Cramo alistab täna TÜ Rock’i (koefitsient 2.0) JA Ronaldo lööb homses Meistrite Liiga kohtumises vähemalt ühe värava (koefitsient 3.0) JA Anett Kontaveit võidab sel nädalal toimuva Dubai tenniseturniiri (koefitsient 4.0).

Sel juhul on koefitsientide korrutis 24 (2x3x4) ning kui mängija teeb sellele 5-eurose ennustuse, siis ta... 
- ...võidab 120 eurot (netokasum 115 eurot), kui kõik kolm ennustust osutuvad õigeks. 
- ...kaotab algpanuse 5 eurot, kui kasvõi üks ennustus kolmest ei lähe täppi: näiteks Kalev/Cramo ja Anett Kontaveit küll võidavad, kuid Ronaldo ei skoori.

Arvestame peab aga ka sellega:
- Juhul kui üks või mitu sündmust ei toimu, kuid vähemalt kaks sündmust siiski toimuvad, võrdustatakse toimumata jäänud sündmus(t)e koefitsient(did) ühega. See tähendab sisuliselt toimumata jäänud sündmus(t)e eemaldamist mitmikpanusest, kuid ülejäänu jääb kehtima. Oletame, et Kalev/Cramo ja Anett Kontaveit võidavad, kuid Ronaldo ei tule platsile. Sel juhul teenib mängija 40 eurot (2x4), millest netokasum on 35 eurot. Kui aga Ronaldo ei tule platsile, Kalev/Cramo võidab, kuid Kontaveit kaotab tenniseturniiri finaalis, on mõistagi kogu panus ebaõnnestunud ning mängija kaotab selle. 
- Juhul kui üks või mitu sündmust ei toimu, kuid täpselt üks sündmus siiski toimub, muutub mitmikpanus tavaliseks üksikpanuseks. 
- Juhul kui mitte ühtegi sündmust ei toimu, tagastatakse mängijale algpanus 5 eurot. 

large_width.png


Süsteempanus on olemuslikult vähemalt kolmele üksteist välistavale sündmusele tehtud panus, mis koosneb nii üksik- kui mitmikpanustest. See võimaldab panustada mitmele valitud sündmusele korraga ning juhul, kui mõni valik ebaõnnestub, ei kaota mängija kogu raha. 

Enamasti tehakse süsteempanuseid küll nelja või enama sündmuse korral. Varasemast on meil teada, et juhul kui mängija valib välja neli sündmust, saaks ta teha neli üksikpanust ning ühe neljase mitmikpanuse. Tuues aga mängu süsteempanuse mõiste, on võimalik panustada ka sellele, et vähemalt kaks või kolm sündmust neljast lõppevad soovitud tulemusega.  

Süsteemisiseste panuste koguarvu leidmiseks loetakse kokku kõik võimalikud tulemuste kombinatsioonid. Kui süsteemis on näiteks neli sündmust ning mängija valib “kaks õiget neljast”, teeb ta kokku kuus panust (mängides omavahel läbi nii 1-2, 1-3, 1-4, 2-3, 2-4 kui ka 3-4), kui aga “kolm õiget neljast”, siis neli panust (1-2-3, 1-2-4, 1-3-4, 2-3-4). Süsteempanuse täpne võit sõltub sellest, mitu sündmust õigesti ennustatakse. Süsteempanuseid teevad sageli mängijad, kes panustavad korraga suuremaid summasid mingitele kindlatele tulemustele.  

Kuigi meie näites on vaid kolm sündmust, annab ka seeläbi süsteempanuse mõistet selgitada. Oletame, et mängija teeb 15-eurose "kaks õiget kolmest" (või "kolm duublit") süsteempanuse sellele, et:
- BC Kalev/Cramo alistab TÜ Rock’i (koefitsient 2.0) ja
- Ronaldo lööb homses Meistrite Liiga kohtumises vähemalt ühe värava (koefitsient 3.0) ja
- Anett Kontaveit võidab sel nädalal toimuva Dubai tenniseturniiri (koefitsient 4.0).

See tähendab, et tegelikult teeb mängija kolm 5-eurost kahest sündmustest koosnevat mitmikpanust
1) BC Kalev/Cramo alistab TÜ Rock’i JA Ronaldo lööb homses Meistrite Liiga kohtumises vähemalt ühe värava (koefitsient 6.0).
2) BC Kalev/Cramo alistab TÜ Rock’i JA Anett Kontaveit võidab sel nädalal toimuva Dubai tenniseturniiri (koefitsient 8.0). 
3) Ronaldo lööb homses Meistrite Liiga kohtumises vähemalt ühe värava JA Anett Kontaveit võidab sel nädalal toimuva Dubai tenniseturniiri (koefitsient 12.0). 

Kui nüüd peaks juhtuma, et BC Kalev/Cramo ja Anett Kontaveit küll võidavad, kuid Ronaldo ei skoori, kaotab mängija panused 1 ja 3, kuid võidab panuse 2. Sel juhul teenib mängija 40 eurot, millest netovõit on 25 eurot. 

Kui peaks juhtuma, et kaks või enam sündmust ei lähe täppi, kaotab mängija kogu süsteempanuse.

Kui üks või enam sündmust jääb toimumata, siis seda/neid süsteempanuses ei arvestata. Kui näiteks Ronaldo ei tule platsile, tagastatakse mängijale panused 1 ja 3, kuid panus 2 jääb kehtima. 

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5