Esimeses osas rääkisime sellest, mis on ennustamine, mille põhjal arvestatakse tõenäosusi ning koefitsiente ja mis viisil kihlveokontor raha teenib.
Viies osa keskendus üle/alla (over/under) panustamisele ning selle, kuidas saada aru murd-, poole- ja veerandkohalistest arvudest.
Ja nüüd tänane teema - suured võidud spordiennustuses. Kuidas on võimalik, et keegi näiteks niimoodi hitib?
Leicester City tiitlivõit 2016. aastal oligi superüllatus. Ometi leidus inimesi, kes eelnevalt sellele panustasid!
Üksikpanused
See eeldab panustamist sündmusele, mille toimumise tõenäosus on äärmiselt minimaalne. Samas mõnikord saab ka päris uskumatu teoks ning tõenäoliselt meenub paljudele esimese asjana mõne hooaja tagune Leicester City triumf Inglise Kõrgliigas (eelmisel pildil).
Halb lugu on aga see, et koefitsientidel on reeglina ülempiir. Ehk juhul kui reaalne tõenäosus sündmuse toimumiseks on näiteks üks miljonist, pakutakse koefitsiendiks "kõigest" 1000. Sellega kaitsevad kihlveokontorid end võimalike pettuste ning tõenäolise pankroti eest, kui "ootamatu ime" peaks tõesti sündima.
Suurvõitude alla läheb ka see, kui mängija panustab näiteks 10 000 eurot koefiga 1.10 ja võidab 11 000 eurot. Siinkohal tuleb aga arvestada, et netovõit on kõigest tuhat eurot ehk vaid kümnendik mängija panusest. Kõik sellised panused on tehtud lisatulu saamiseks ning võetud on siiski päris suur risk - kõige halvem juhul kaotatakse kogu hiigelsumma, mis (peaaegu kindla tulemuse peale) mängu pandi.
Kihlveod
Kihlveod pole Eestis küll kaugeltki nii levinud kui näiteks Briti saartel, kuid vahel võime meiegi lugeda meediast lugu, kus "keegi kodanik X nägi kunagi mingis Rio slummis 7-aastast poisikest sõpradega palli toksimas ning tegi kohe kihlveokontoris Y 100-eurose panuse koefiga üks tuhande vastu, et veel enne 25 eluaastat lööb seesama poiss Meistrite Liigas värava".
Aastad mööduvad...ja ühel hetkel ongi sellestsamast poisikesest sirgunud mees, kes FC Barcelona vahetusmängijate pingilt 10 minutit enne matši lõppu väljakule jookseb ning palli oivalisest tsenderdusest peaga väravasse lükkab.
Kõlab justkui Tuhkatriinu-lugu. Ja seda ta tegelikult ongi. Kuigi sellised kihlveod on tõepoolest päriselt toimunud, lähevad nad reaalsuses täide üli-üli-üli-väikese tõenäosusega. Ja kui lähevad, kulutab kihlveokontor võidust veelgi suuremaid summasid, et uudist üle maailma levitada. Tegemist on erakordselt haruldaste sündmustega.
Mitmikpanuse korral ennustab mängija korraga mitme üksteisest sõltumatu sündmuse tulemust. Mitmikpanuse korral korrutatakse valitud panuste koefitsiendid ning mängija võidab juhul, kui kõik tehtud panused lähevad täppi. Üheainsa ebaõnnestumise korral kaotab ta aga kogu panuse.
Enamus suurtest võitudest, mida kihlveokontorid uhkelt esitlevad, ongi õnnestunud mitmikpanused. Kui mängija panustab 10 eurot viiele sündmusele, mille igaühe koef on 3.0, siis õnnestumise korral teenib ta koguni 2420 eurot puhaskasumit. Ka kindlatele favoriitidele panustades võib päris kenasti kasumisse jääda: näiteks viiest 1.3-se koefiga sündmusest koosnev mitmikpanus toob õnnestumisel sisse ligi kolmekordse netotulu.
Enamasti tehakse võiduvõimaluse suurendamiseks samadele võistlustele mitmeid erinevaid panuseid ehk tulemusi lihtsalt kombineeritakse. See on täiesti lubatud ning kihlveokontorid soosivad seda. Tegelikkuses võib see tähendada aga seda, et 10-eurose piletiga 1000-eurose võidu saanud mängija on pannud reaalselt erinevate mitmikpanustega mängu üle 500 euro ning netovõit on sel juhul vaid kahe-, mitte sajakordne. Juhul kui ükski kombinatsioon aga pihta ei läinud (ja enamasti ei lähegi), kaotab mängija kogu mängu pandud raha.
Oma olemuselt on mitmikpanused ehk kombod puhas loto. Profid teevad mitmikpanuseid haruharva, eelkõige on see mängurite pärusmaa.
Ennustusvõistlused
Sageli korraldavad kihlveokontorid võistlusi sellele, kes suudab kõige kõrgema koefiga hittida. Neil võivad olla üsna magusad auhinnad, kuid üldjuhul pole üheainsa panusega kuigivõrd kasulik suuri tabamusi või võistluse esikohti püüda. Tõenäosus on sisuliselt olematu ning enamasti võidavad neid ikka hardcore-panustajad, kes tegelevad usinalt erinevate tulemuste mõtestatud kombineerimisega.
Osaleda tasub küll aga siis, kui auhinnad on piisavalt head ning panuste kombineerimisel võetav risk seda väärt. Kõikidest sellistest kampaaniatest, mis lubavad ulmelist võitu „ühel juhul miljonist“ soovitan aga pigem eemale hoida. Sellised võistlused on eelkõige kasulikud operaatorile, sest kõva meediakära saatel tehakse palju ühekordseid panuseid, mis ükski ei võida.
Ennustusvõistlustel osalemine võib olla ka täiesti tasuta. Enamasti korraldatakse neid turunduslikel kaalutustel ning nad on olemuslikult meelelahutuslikud. See tähendab, et õigesti ennustada on märksa lihtsam, kuid osalejaid on palju ning hiljem läheb vaja ka roppu moodi loosiõnne. Aga päris niisama näiteks iPhone saada pole ju sugugi paha!
Kokkuvõtteks võin öelda, et spordiennustuse (ja teiste sarnaste mängude) hiigelvõidud on olemuselt sarnaselt lotovõitudega. Neid püüavad paljud, kuid neid jagub vaid üksikutele. Kõva enamus inimesi, kes "lotovõite" jahivad, ei hiti mitte kunagi. Arvesta palun sellega enne panuse tegemist!
Kommentaarid