Spordiennustus algajale 8: Kas ning kuidas mängu biiditakse?
  • Maheaatom
  • 09.05.2019

Spordiennustus algajale 8: Kas ning kuidas mängu biiditakse?

Esimeses osas rääkisime sellest, mis on ennustamine, mille põhjal arvestatakse tõenäosusi ning koefitsiente ja mis viisil kihlveokontor raha teenib.
Teises osas oli juttu erinevatest panustamise tüüpidest - üksikpanus, mitmikpanus ja süsteempanus. 
Kolmas osa selgitas, mis on 1X2 panus, neljandas aga rääkisime pikemalt mängueelsetest ja live-panustest.
Viies osa keskendus üle/alla (over/under) panustamisele ning selle, kuidas saada aru murd-, poole- ja veerandkohalistest arvudest. 
Kuuenda osa sisuks oli händikäp, seitsmendas aga suurvõidud ning ennustusmängud.

Paslik oleks lõpetada algajatele spordiennustajatele suunatud artiklitesari intrigeeriva küsimusega: kuidas kihlvedudega ikkagi raha teenitakse ning kas on olemas ka mõningaid nippe, mis aitavad spordiennustust biitida. Järgmisena kirjeldan viite enimlevinumat moodust, mille hulka kuulub nii täiesti ebaausaid, mõnevõrra vaieldavaid võtteid kui ka igati tolereeritud tegevusi.  

1. Kokkuleppemängud

Kokkuleppemängud on kihlveopettuse alamliik, kus millegi toimumine on panustaja ning vähemalt ühe sündmuse kulgu mõjutada suutva isiku (treener, sportlane, kohtunik) poolt enne panuse tegemist eelnevalt kokku lepitud.

Kokkuleppes võib osaleda korraga hulk sportlasi (näiteks mõlema jalgpallimeeskonna tuumik), aga need võivad jääda ka üksikisiku tasemele - näiteks „saab“ mängija X kossulahingu esimesel poolajal viis viga, mängija Y „lööb kogemata“ omavärava või kindel favoriit Z „kaotab ootamatult“ tennisematši. 

Pole kahtlust, et see kõik häbistab ausat sporti ning on nuhtluseks tervele spordiennustuse sektorile, sest kahju kannatavad eelkõige tavalised kliendid. Valdavalt on tegemist suuremahuliste ning suisa kriminaalsete organiseeritud pettustega, mille eest on ka inimesi vangi pandud. Kahjuks on tõsisasi aga see, et nii kaua kui on eksisteerinud spordiennustus, on alati olnud ka kihlveopettused. Ning vaevalt need ka tulevikus kuskile kaovad....

Enamasti on oht pettuseks seda suurem, mida marginaalsema spordisündmusega tegemist on. Suuresti just seetõttu ei võimalda kihlveokontorid ka kõikvõimalikele „mudaliigadele“ kuigi suuri panuseid teha. Pole kahtlust, et märksa lihtsam on osta ära ühte tennisisti Loksa Lahtistel, kui tervet Real Madridi meeskonda Meistrite Liiga finaalis. 

Ausa mängu põhireegel näeb ette, et panuseid ei tohi teha sportlane või kohtunik, kes saab tulemust (negatiivselt) mõjutada. Siin on küll väikesed mööndused ehk kui näiteks Ronaldo panustab 10 tuhat eurot sellele, et Portugal võidab EM-i finaali, siis on see täiesti ok. Tõeline skandaal järgeks aga koheselt sellele, kui ilmneks, et Ronaldo tegi erinevate variisikute kaudu 10 miljoni euro väärtuses panuseid Portugali kaotusele, mängis seejuures ise silmnähtavalt halvasti ning põrutas viimasel minutil tagatipuks ka penalti kõrgelt üle värava.    

Optibet.jpg
2. Arbitraaž

Arbitraaž tähendab panustamist sama spordisündmuse erinevatele osapooltele eeldusel, et mängija jääb kasumisse sündmuse tulemusest olenemata.
 
Kuna igas kihlveos sisaldub teenustasu (loe siit, kuidas kihlveokontor raha teenib), pole selliste sündmuste leidmine ühes ja samas kihlveokontoris võimalik. Samas pole aga koefid erinevates kihlveokontorites kaugeltki identsed ning teatud juhtudel võib erinevus olla koguni niivõrd suur, et mängija saab seda enda huvides ära kasutada. 

Illustreerin seda väga lihtsa näitega. Oletame, et omavahel kohtuvad Eesti ning Läti U-16 võrkpallikoondised. Kihlveokontor X pakub Läti võidukoefiks 1,85 ja Eesti omaks 2,03; seevastu kihlveokontoris Y on kõik täpselt vastupidi – Eesti koef on 1,85 ja Lätil 2,03. Kui nüüd mängija panustaks kihlveokontoris X 1000 eurot Eestile ja kihlveokontoris Y 1000 eurot Lätile, teeniks ta igal juhul 30 eurot kasumit hoolimata sellest, kumb tiim mängu võidab. 

Reaalsuses pole selliste anomaaliate leidmine ning enda huvides ära kasutamine 2019. aastal just kuigi lihtne. Aga kindlasti ka mitte võimatu. Need võivad tekkida näiteks ajal, mil üks kihlveokontor muutis oluliselt oma koefitsiente, kuid teine (või teised) "ei jõudnud" lihtsalt järele. Või kui kihlveokontori töötaja on puhtmatemaatiliselt eksinud ning viga pole veel avastatud. See tähendab, et vaja läheb nii kiirust, korralikke erialaseid teadmisi (mängueelsest ja live-panustamisest), abiprogramme kui ka üsna kopsakat bankrolli. Samas võidakse kõik kahtlust äratavad mängijad, kelle panustamismuster on keskmisest ebaharilikum (miks peaks näiteks suvaline eestlane panustama €1245,68 Portugali naiste käsipalliliigale?) täiendava vaatluse alla võtta ning vajadusel saab nende limiite (oluliselt) vähendada, halvemal juhul isegi mängija konto alaliselt blokeerida. Neid abinõusid saidid enamasti ka kasutavad, sest mängijapoolne kahtlane tegevus jääb neile varem või hiljem  silma. 

Kokkuvõttes on arbitraaž samaväärne „kaardilugemisega“ Blackjackis ehk pole just otseselt seadusevastane, kuid paraku leidub üsna vähe operaatoreid, kes seda tegevust tolereeriks. Kes siis ikka sooviks endale kliente, kes ei taha mitte gämmeldes aega veeta, vaid oma teadmisi ning oskusi isiklikes huvides ära kasutada? 

Olybet bänner.jpg

3. Panuste sobitamine

Panuste sobitamine (nimetatakse mõnikord ka boonusarbitraažiks) on laialt kasutatav ühekordne nipp kihlveokontorite poolt pakutavate boonuste ja tasuta/riskivabade panuste läbimängimiseks. Sellega tegeletakse juhul, mil arbitraaživõimalus puudub, kuid boonustest saadav kasu võimaldab siiski tervikuna kihveokontori keskmist marginaali ületada. Tulu maksimeerimiseks „sobitatakse“ panuseid enamasti kahes või kolmes, mõnikord ka enamas mängukohas.  

Oletame, et toimub jalgpallimatš FC Flora ja Nõmme Kalju vahel ning selle tulemust saab ennustada kolmes kihveokontoris X, Y ja Z, kes pakuvad mängule järgmiseid koefe:
X: Flora 2,75, viik 2,90, Kalju 3,03
Y: Flora 2,77, viik 2,85, Kalju 3,05
Z: Flora 2,80, viik 2,80, Kalju 2,95
Arusaadavalt siin tavalise arbitraaži võimalust pole, sest kõikidele tulemustele panustades kaotaks mängijal igal juhul. Samas eeldame, et kõik need kolm kihlveokontorit pakuvad oma mängijatele ka kuni €100 deposiitboonust, mis tuleb vabastamiseks 5 korda läbi mängida. Panustades nüüd 100 eurot Flora võidule kihlveokontoris Z, 100 eurot viigile kihlveokontoris X ja 100 eurot Kalju võidule kihlveokontoris Y (mõistagi valides igale tulemusele parima koefi), on teoreetiliselt tegemist panusega, mille matemaatiline marginaal on -2,9% ehk keskmine kaotus 8,70 eurot (300x2,9/100). Reaalsuses võidab mängija parimal juhul 3 eurot, halvimal aga kaotab 20.

Kuid...kuna kõikides kohtades õnnestub samaaegselt ka 20 eurot reaalset boonusraha (100:5) vabastada, on tegelik tulu sellelt panuselt hoopis 40-63 eurot

Sarnaselt arbitraažile on ka panuste sobitamine enamasti keelatud ning võib liigse nahaalsuse korral lõppeda sellega, et boonused tühistatakse või siis uusi boonuseid (tasuta/riskivabu panuseid) lihtsalt ei anta. Kuna spordiennustuse promod on aga jätkuvalt üle maailma väga magusad, võib eeldada, et boonuste kuritarvitamine pole veel kuigi massiline ning operaatorid on pigem nõus sellega kliendibaasi suurendamisel ja käibe tõstmisel riskima.  

Pehmed.jpg
4. Boonuste „hooramine“

Jätkates eelmist alampeatükki - boonuseid võib leebete vabastamisnõuete tõttu mängida läbi ka ilma igasuguse trikitamise ning kombineerimiseta ning ka sel juhul ülimalt suure tõenäosusega kasumisse jääda. Seesama jutt käib ka tasuta- ja riskivabade panuste kohta. 
 
Oletame, et saad €100 boonuse, mis tuleb 5 korda läbi mängida. Kui teed nüüd viis 100-eurost panust, võtad sa mõistagi päris suure riski, sest halvemal juhul võivad kõik need panused mööda minna. Teisalt on võimalus aga riske maandada ning teha näiteks 100x€5 panust. Vältides absurdseid koefe ning panustades keskmisest populaarsematele sündmustele, mille marginaal on keskmisest madalam (näiteks suurriikide vutiliigad, Suure Slämmi tenniseturniirid vms.), kaotad sa sellega umbes 2-3% tehtud panustest e. 10-15 eurot ning teenid ikkagi 85-90 eurot kogukasumit. Lisaks saad omajagu põnevust ning võid olla kindel, et kõik mida teed, on ka 100% aus ja lubatud. 

Kindlasti tuleb aga jälgida kolme asja: 
1) Mis aja jooksul tuleb boonus vabastada?
2) Milline on minimaalne koef, mis boonuse vabastamisel loeb?
3) Millised on piirangud (näiteks pole lubatud üle/alla panustamine, live-betting vms.)

Kui boonust ei suudeta nõuetekohaselt vabastada, siis see tühistatakse. Sama juhtub ka siis, kui boonuse vabastamisel oma raha juhtumisi maha mängitakse. 

cb.jpg

5. Oma teadmiste kasutamine

Esimese asjana ütlen muidugi seda, et 99% inimestest ei oma tegelikult neid teadmisi! Kõik sellised väited nagu „ma ju teadsin, et Real oli Barca vastu alavormis“ või „Rootsi eurolaul oligi nii ilus, et lausa pidi võitma“ on pigem kategooriast „Leti kõrval asuv automaat annab teisipäeviti rohkem boonusmänge kui reedel."

Miks? Sest selliste suursündmuste koefe teevad sajad kogenud eksperdid, kellele on teada iga väiksemgi pisiasi, mis võib sündmuse käiku või tulemust mõjutada. Ehk - turule paisatud koefides on kõige sellega eelnevalt juba arvestatud.  Seepärast suhtun ma kõikidesse vihjemeistritesse ja avalikesse bettingusaitidesse ka üsna umbusklikult. Jah – sealt võib saada head üldinfot ja leida põnevat lugemist, kuid see on enamasti ka kõik.    

Samas on aga mitmeid valdkondi, mille kõikide peenuste tundmaõppimine võimaldab saavutada eelisseisu teiste panustajate ning teatud juhtudel ka kihlveokontorite ees. Siinkohal on pea alati tegemist väiksemate liigade ja võistlustega, mille koefidega tegeleb vähem inimesi, kes võivad paraku ka mõne pisiasja kahe silma vahele jätta. Oma teadmiste kasutamine pole mõistagi keelatud (vastupidi, seda isegi soositakse), küll aga igasugused katsed ise sündmuse tulemust mõjutada. Mõistagi tuleb sellega arvestada, et kui liiga palju ja liiga sageli võidad, siis tähelepanust sa nii või naa ei pääse.

Kokkuvõtteks: sarnaselt pokkerile on spordiennustus kindlasti "biiditav mäng", kuid sellega raha teenimine eeldab väga põhjalikke erialaseid teadmisi (kui panustad niiöelda "ausalt") või siis head reeglite tundmist, analüüsivõimet ja matemaatikaga sina peal olemist (kui tegutsed niiöelda "hallis alas" - arbitraaži, sobitamise või muud moodi trikitamisega). Mõlemal juhul tuleb endale põhjalikult selgeks teha ka erinevate kihlveokontorite mängureeglid ja tingimused, et teada näiteks panuste tagastamise  põhimõtteid mängija vigastuste jms. korral.

Aga kui raha teenimisest midagi välja ei tule, pole ka erilist põhjust muretsemiseks. Enamus inimesi ei hakkagi kunagi spordiennustust biitima ning see polegi nende eesmärk. Neid huvitab lihtsalt meelelahutus ehk hea võimalus spordi nautimisele vürtsi lisada. 
 
Edukat panustamist!  
KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5