Ülereageerimine? Läti panigi online-hasartmängud eriolukorra lõpuni kinni!
  • Maheaatom
  • 08.04.2020
  • 0

Ülereageerimine? Läti panigi online-hasartmängud eriolukorra lõpuni kinni!

Ülemaailmsest COVID-19 pandeemiast tingituna suleti juba märtsis suurem osa Euroopa maapealsetest kasiinodest. Meie lõunanaabrid otsustasid aga minna veelgi kaugemale ning andsid 6. aprillil lõpliku korralduse ka kõik online-hasartmängud kinni panna!

Tegemist on küll jahmatava, kuid mitte just värske uudisega. Otsus online-kasiinode sulgemise kohta võeti tegelikult vastu juba märtsis, kuid pärast seda on liikunud vastuolulist infot. Algselt lubati online-mängudele siiski erand teha, hiljem lisati tingimus igasuguse reklaami keelustamise kohta...ja nüüd valmis lõpuks ikkagi korraldus, mis käsib online-mängud 48 tunni jooksul kinni panna.

Reaalselt alustatigi sulgemisega juba esmaspäeval-teisipäeval, viimased teenusepakkujad peaksid piirama Läti mängijate ligipääsu tänase päeva jooksul. Kolm suurimat tegijat (Fenikss, Optibet ja OlyBet on artikli avaldamise hetkeks juba suletud). Esialgu kehtib hasartmängude läbiviimise keeld kuni eriolukorra lõpuni 12. mail, kuid suure tõenäosusega võib eriolukord pikeneda.   

Gg Series 4 külg suurem.jpg

Üllas eesmärk, kuid suur risk riigi rahakotile

Kuigi lõunanaabrid on koroonakriisi ohjeldamisel mõistlikult tegutsenud ning suutnud pandeemiat riigis kontrolli all hoida, on kõikide hasartmängude keelustamine siiski mõistmatu otsus. Mida soovitakse sellega saavutada? Võib-olla vaid seda, et Läti inimesed äkitselt saabunud majanduskriisi tingimustes oma viimaseid kopikaid (sh. koondamistasusid) maha ei mängiks. 

Samas pole jällegi pööratud piisavalt tähelepanu tõsiasjale, et netikasiinode klientidel on suhteliselt lihtne piiranguid vältida ehk mängida "illegaalsetes" kasiinodes ning kasutada arveldamiseks e-rahakotte (Skrilli ülekandeid asuti küll blokeerima, kuid seegi pole probleem - alati võib kasutada arveldamisel näiteks Skrilli maksekaarti ning lisaks Skrillile on ju teisigi online-rahakotte).

Erinevalt maapealsete mängusaalide valdavalt vanemaealisest ning sageli digivõõrast klientuurist on netimängijad üsna teadlikud ning vilunud arvutikasutajad. Tahes-tahtmata hakkavad nad nüüd otsima meelelahutust Lätis litsentseerimata (ehk n.ö. illegaalsetes) kasiinodes ning tulemus on erakordselt halb - Läti mängurid jätkavad oma lemmiktegevust, kuid riigil jääb saamata (tänasel päeval niigi erakordselt vajalik) maksutulu.

Online-mängude osakaal tõuseb 

Lõpetuseks vaatleme ka seda, kuivõrd olulised online-hasartmängud lätlastele õigupoolest on?

Pelgalt numbrite põhjal on lätlased väga kasiinolembesed - näiteks 2018. aastal tegutses Lätis koguni 320 mängusaali ehk üle kuue korra rohkem kui Eestis! Samas tuleb arvestada, et Lätis kehtivad maapealsetele mängukohtadele märksa leebemad nõuded kui Eestis ning seetõttu on ka keskmine mängusaal Eesti omadest väiksem. Maapealse turu selged liidrid on samad, mis Eestiski - Olympic Casino ja Fenikss

Viimastel aastatel on kaughasartmängude käive tõusnud Lätis märgatavalt enam kui maapealsetes slotisaalides (32% vs. 7%). Kui Lätis pakub maapealseid hasartmänge 11 operaatorit (Eestis 3 + Paf laevadel), siis online-mängude turul tegutseb vaid 9 ettevõtet (Eestis 15), nende seas ka meile hästi tuntud OlyBet, Betsafe, Paf ja Optibet.

Online-mängud moodustavad Läti hasartmängude turu üldkäibest umbes 18%. Suurem osa sellest (72%) pärineb kasiinomängudest, spordiennustuse osakaal on 27%, pokkeril aga kõigest 1% (siinkohal tuleb muidugi arvestada, et suur osa kohalikest proffidest on jõhkra maksupoliitika tõttu juba ammu Eestisse või mujale "kolinud).

Kokku töötab Läti hasartmängusektoris 3746 inimest. Enamusele neist hetkel tööd pakkuda ei ole, kuid suurkoondamisi pole Lätis teadaolevalt veel toimunud. Eks oodatakse sealgi sama mis Eestis - kriisi lahenemist hiljemalt suve keskpaigaks.   

SB 446x250.png

Minu arvamus? Maapealsete kasiinode ajutine sulgemine oli loomulikult vajalik, kuid otsusega ka online-mängukohad kinni panna keerati selgelt vint üle. Liigne keelamine ja piiramine pole tänapäeval enam kellegi jaoks kasulik, sest (virtuaal)maailm on avatud ning inimesed pole rumalad. 

Kommentaarid

Kasiino
Spordiennustus
Pokker