Kes on Eesti parimad pokkerimängijad live-turniiridel läbi aegade? Selleks heidame pilgu Hendoni edetabelisse, kus on kõik jooksvad tulemused kenasti kirjas. Kuigi see edetabel ei sisalda infot puhaskasumi kohta (sisseostud miinus võidud), annab ta siiski päris hea pildi Eesti mängijate esinemisest.
Edetabel on dollarites ning seisuga 17. mai 2023.
Eesti TOP-10 / võrdlus 2020. aastaga
1. koht - Markku Koplimaa (1 303 112 dollarit) / koht sama
Markku (pildil) on väga aktiivne mängija, kellele kuulub ka Eesti suurim ühekordne turniiricash, mis õnnestus saada 2019. aasta suvel Barcelonas. Hiljem pole ta küll suutnud ühtegi suurt live-cashi saada, kuid aktiivne osalemine WSOP Online'il ning ka Eestisisestel festivalidel on Markku potti järk-järgult kasvatanud. Kui maailma mastaabis pole 1,3 miljonit just eriline näitaja (Markku ei mahu isegi esituhandesse), siis internetis kuulub Markku kahtlemata ka maailma absoluutsesse tippu. Ta on teeninud pea 13 miljonit eurot ning paiknenud PocketFives ülemaailmses edetabelis koguni 11. kohal.
2. koht - Henri Käsper (1 010 304 dollarit) / +3 kohta
Tänavu teiseks Eesti pokkerimiljonäriks saanud Henri on Eesti Pokkeri Kuulsuste Halli liige ning viiekordne Eesti meister. Kuigi Henri on mänginud pokkerit vist juba veeuputusest saadik, pole ta olnud kunagi pokkeriproff ning osalenud suurturniiridel ikka ja alati vaid hobikorras. Tohutud kogemused teevad temast kardetava vastase ning tänu vanusele saab Henri nüüd möllata ka seeniorite turniiridel, kus mees äsja ka Euroopa meistriks krooniti. Et Henri on igas mõttes suurepärases hoos, tõestas seegi, et oma pika karjääri suurim võit õnnestus tal saada just tänavusel Pariisi EPT-l.
3. koht - Madis Müür (796 592 dollarit) / koht sama
Madis oli 21. sajandi teisel kümnendil tõenäoliselt tuntuim Eesti pokkerimängija. Oma karjääri suurima cashi teenis ta 2014. aastal Bahamal, aasta varem krooniti ka EMV põhiturniiri võitjaks. Hetkel tegutseb Madis peamiselt investori ja finantsblogijana, kuid vahel osaleb ka pokkeriturniiridel. Suuri hitte pole ta viimastel aastatel küll paraku saanud.
4. koht - Ranno Sootla (768 588 dollarit) / -1 koht
Kui Ranno 2014. aastal EMV põhiturniiri võitis, siis oli veel tegemist suht tundmatu "poisikesega". Kui ta aga neli aastat hiljem WSOP-l teiseks tuli ning 2020. aastal lõpuks ka kuldse braceleti oma randmele sai, ei üllatanud see enam kedagi. Ranno on elukutseline mängija ning tema mängu jälgimine tõeline nauding igale pokkerifännile. Pigem oleks ime, kui temast lähiaastatel samuti pokkerimiljonäri ei saaks.
5. koht - Matthias Tikerpe (579 733 dollarit) / -1 koht
Matthiase suurimaks hitiks on 2018. aasta Barcelona EPT kuues koht-lt, häid tulemusi on aga ka mujalt. Viimastel aastatel pole Matthias live'is pea üldse mänginud ning kuna mees ise tähelepanu ei otsi, on tema täpsete tegemistega vist kursis vaid lähem sõpruskond.
6. koht - Raigo Aasmaa (526 209 dollarit) / koht sama
Kui eelmise kümnendi alguses võis Raigot kõikjal näha, siis nüüd väisab ta live-turniirde väga harva. Internetis mängib aga edasi ning tema mastiks on jätkuvalt "elukutseline pokkerimängija". Jah, nüüdseks on möödunud juba tosin aastat sellest, mil Raigo 2011. aasta Tallinna EPT põhiturniiril kõrge kolmanda koha sai....
7. koht - Ottomar Ladva (516 907 dollarit) / +4 kohta
Ottomar on kahtlemata Eesti high-roller nr. 1, kes ei ela aga kahjuks Eestis ning käib live-turniiridel üldse harva. Peamiselt vist põhjusel, et online-pokkeris on raha teenimine lihtsam, ainuüksi mai alguses võitis ta vaid nädalaga üle miljoni! Kui Ottomar võtaks ka live-pokkeri tõsiselt käsile, siis võiks ta jõuda ükskõik kui kõrgele. Liiati arvestades, et Ottomari jaoks pole ka 10-25 tuhandesed sisseostud midagi kuigi erilist.
8. koht - Imre Leibold (500 597 dollarit) / -1 koht
Imre on "nullindate" tuntuim Eesti pokkerimängija, Eesti pokkeri kuulsuste halli liige ning esimene eestlane, kes kunagi mänginud WSOP finaallauas. Samuti vist ainus mees, kes püüdnud kinni äsja lahkunud pokkeriikooni Doyle Brunsoni all-in blufi. Enam pole pokker Imre põhitööks, kuid vaikselt mängib ta seda endiselt edasi. Pigem küll väiksemaid ning meelelahutuslikke turniire.
9. koht - Ilya Nikiforov (408 882 dollarit) / +35 kohta
Ilya sai tuntuks kolmanda kohaga mullusel WSOP Super Bounty turniiril, kus pani taskusse veerand miljonit. Aga ta on hästi mänginud ka mujal ning tulnud näiteks 2022. aasta Kings of Tallinn High-Roller turniiri võitjaks. Tosin aastat tagasi krooniti Ilya muide koguni Hispaania meistriks!
10. koht - Igor Pihela vanem (401 110 dollarit) / +4 kohta
Isa ja poeg Igor Pihelad on mõlemad edukad ettevõtjad, kes löövad aktiivselt kaasa ka live-turniiridel. Vanem Pihela on korjanud seejuures lausa ridamisi cashe erinevatest maailma paikadest, suurimaks võiduks aga mulluse Summer Showdown põhiturniiri teine koht. Eelkõige armastab mängida Eestis, Maltal ja Hispaanias ning võidutahtest tal juba puudu ei tule.
Teised põnevad tegijad
2020. aasta edetabeli esikümnest on välja langenud Vallo Maidla, Marek Kolk ja Mauri Dorbek. Vallo ja Mauri on mänginud viimastel aastatel tavapärasest vähem, eriti viimane, kes pidi kahjuks üle elama ka tõsise perekondliku tragöödia. Kunagi pikalt Eesti rahalisti juhtinud Marek on suurest mängust täielikult taandunud ning sisustab aega peamiselt petanque, bridži ja kalapüügiga.
Kuuekordne Eesti meister Ermo Kosk on kerkinud 14. kohale (me ei võta arvesse temast koht kõrgemal asuvat David Carrascot, kes on tegelikult Eestis ajutiselt resideeruv Hispaania online-proff). Ermol armastab samuti suuri turniire ning tal on erakordne resultatiivsus - vähemalt TOP10 potentsiaal peaks temas kindlasti peituma. Ermole järgnevad noorem Pihela, vanameister Aleksandr Arutjunov (kes samuti harvem turniire mängib) ning viimaste aastate komeet Mark Metsla. 18. kohal paiknev Tarmo Tammel on samuti pea igal turniiril rahades, kuid ühtegi suurt hitti pole ta siiani saanud. Vastasel juhul võiks ju Tarmogi vabalt esikümne uksele koputada.
Rahamängu ja netipokkeri imemees Markkos Ladev on 20. ning üliaktiivne Marius Morel 21. Kohe nende järel on Olympicu pokkerimänedžriks hakanud kuuekordne Eesti meister Meelis Ahman. Viimasena mahub Eesti esisajasse menukas striimer ja taaskord üliedukas netiproff Jargo Alaväli.
Edukaim naine Liina Värk on 37. kohal ning kindlasti on USA-s resideeruv eestlanna ka tänavusel WSOP-l regulaarne osaleja. Aastaid seda edetabelit juhtinud ning tänavu samuti Eesti pokkeri kuulsuste halli valitud Kairit Leibold asub temast mõned kohad tagapool. Kolmanda Eesti naisena paikneb esisajas Natalya Manuyko.
Taevastele pokkeriradadele siirdunud mängijatest asuvad TOP-100 listis nii Rein Koov, Aare Ojamäe kui ka Tunnet Taimla. Küll ei leia me sealt näiteks Joel Lindperet (119. koht), valitsevat Eesti meistrit Kaidar Viikmanni (umbes teise saja keskel) ega ammugi ka esimest Eesti pokkerimeistrit Alar Milki (250. koht).
Väike võrdlus ka. Maailma nr. 1 on 2023. aasta mai seisuga ameeriklane Justin Bonomo, kes on ajanud live-pokkeriga kokku umbes 61 miljonit dollarit. Tipus on tihe - endine liider Bryn Kenney on ühe koha loovutanud, Daniel Negreanu aga endiselt kolmas. Naiste liider Vanessa Selbst on ammu tippmängust loobunud, teda jälitav 2004. aasta maailmameister Kathy Liebert aga endiselt suurturniiridel aktiivne osaleja.
Allikas: Hendon Mob. Artikli foto: Elena Kask
Ala vahetanud Ottomar Ladva: Praegu on viimane aeg pokkerist maksimum võtta!
Suur edetabel: Eesti parimad live-turniirimängijad läbi aegade
OLEMAS! WSOP Colossuse võitnud Ranno Sootla on turniiripokkeri maailmameister!
Eesti pokkerimeistrite edetabel meistrisõrmuste arvu järgi (2001-2024)
Tallinn Summer Showdown võit läks inglismaale, Igor Pihela Senior teine
Ottomar Ladva võitis pokkeris nädalaga üle miljon euro!
Kommentaarid