Oi aegu ammuseid...10 aastat tagasi osales OPEMi rekordturniiril 2034 mängijat!
  • Maheaatom
  • 28.04.2020

Oi aegu ammuseid...10 aastat tagasi osales OPEMi rekordturniiril 2034 mängijat!

Me oleme harjunud juba aastaid uutest OPEM-i rekorditest rääkima. Kindlasti põhjusega, sest enamikel turniiridel ongi osalejate arv pidevalt tõusnud.

Muidugi tuleb arvestada, et OPEM muutub pidevalt. Kui 10 aastat tagasi selgusid Eesti meistrid ka näiteks H.O.R.S.E.'is ja PLO Hi-Lo's, siis nüüd on pokkerimaailm läinud niivõrd Texas Holdemi (ja vähesemal määral ka Omaha) keskseks, et "vana kooli mänge" (küll ühe erandiga) Eesti mängijatele enam internetis ei pakutagi.

Nii on ka OPEM-i mängukava täna sootuks teine, mis 2010. aastal. Juurde on tulnud palju uusi formaate, need vahetuvad sageli ning turniiride arv on senisest märksa suurem. Ka turniiride sisseostud on läinud mõnevõrra soodsamaks.  

Küll on aga alates 2010. aastast alati toimunud rahvaturniir ja/või freeroll. Kui sel aastal osales freerollil 254 mängijat (mis oli muuseas viimase kolme aasta rekord), siis 2010. aastal võistles freerollil koguni 2034 pokkerisõpra! Väärib meenutamist, et tollal oli freerolli auhinnafond 1000 eurot, mis jagunes 306 parima vahel. Seejuures mängiti tõelist turbopokkerit, kus üks tase vältas kõigest 5 minutit ning võitja oli teada vähem kui kolme tunniga. 

2011. aastal pokkerimaailma raputanud Black Friday pühkis suure osa mängijatest kahjuks lihtsalt minema ning 2012. aastaks oli freerollil (vaid) 958 mängijat. 2013. aasta rahvaturniiril võistles seevastu näiteks 534 osalejat. Kuid ka need numbrid on tänastest palju suuremad.

Kõik eelpool nimetatud turniirid toimusid muide PokerStarsis. OPEM-i liikumisel MPN-võrgustikku (ning hiljem ka Unibeti/Optibeti) vähenes freerolli/rahvaturniiri mängijate hulk drastiliselt. Miks?

CA 766x420.png

PokerStarsi "kadumine" ning ülemaailmne pokkerimasu

Omaaegne PokerStarsi turundus oli Eestis lausa erakordselt efektiivne (kiitus Henri Käsperi meeskonnale) ning väga head tööd tegid ka Triobeti mehed Andres Burgeti ning Taivo Egeli isikus. Paari aastaga muudeti pokker Eestis lausa rahvusspordialaks ning leidus väheseid noori, kes polnud kunagi pokkerit mänginud.

2010. aastal valitses ka maailmas pokkeribuumi kõrghetk, kuid juba järgmisest aastast alates hakkas mängijate arv kõikjal kukkuma. Kui unustada koroonapandeemiast tingitud võnge, siis kukub tegelikult seniajani.  

PokerStars on tänagi maailma suurim pokkerituba (kuigi IDN ja GG võrgustikud hingavad vaikselt kuklasse) ning tõenäoliselt teevad Eesti mängijad seal nüüdki rohkem käivet kui mujal, kuid just nemad said omal ajal masus enim pihta. Sel ajendil hakati 2014. aastal Eestis otsi kokku tõmbama, lõpetati nii ETPF-i sponsoreerimine kui ka muu turundustegevus Eestis. 

Mõned mängijad tunnevad ikka ja jälle huvi, et miks ei võiks (vähemalt mõnda) OPEM turniiri endiselt PokerStarsis korraldada? Tarkvara ning mängude valik on seal ju endiselt parim, kindlasti ei tuleks puudu ka mängijatest. 

Samas tuleb aga arvestada tõsiasjaga, et selline samm oleks karjuv ebaõiglus Eesti pokkerit aastaid toetanud ettevõtete vastu, kes loogilise sammuna seejärel ka ise ETPF-i sponsoreerimisest loobuksid. ETPF-il ja tema toetajatel on muide päris suur roll. Palju suurem kui "lihtsalt mõned auhinnad üldränkingu parimatele" nagu vahel kiputakse arvama. 

Ilma ETPF-ita poleks näiteks organiseeritud tiitlivõistlusi ja meistrisõrmuseid, veel vähem ägedaid ühisüritusi (sh. auhinnagala). Ilma ETPF-ita ei saaks võimalikud tiitlivõistused ka mingit (vähegi professionaalset) kajastust ja sõltuksid pigem mõne Londonis või Moskvas elava tegelase hetkelisest suvast.  

PokerStarsis rääkides tuleb arvestada ka sellega, et nad ei paku tänapäeval enam isegi eestikeelset kliendituge! Kuigi elukutselised ja peamiselt Tallinnas-Tartus elavad (noored) netimängijad valdavad inglise keelt vabalt, on küllaga ka neid, kes seda (eriti) ei oska. Kas see kõik nüüd otseselt keeleseadusega vastuollu läheb...kuid vaevalt oleksid Eesti pokkerimängijad tervikuna huvitatud tiitlivõistlustest, mida korraldavad jumal teab kes. 

768x420-min.png

Kas freerollid lihtsalt ei toimi?  

Eelmise lõigu võiks võtta kokku umbes nii, et kuni PokerStars pole otsesõnu öeldes "Eestisse tagasi tulnud", siis on mõistlikum nad selleks kontekstis lihtsalt unustada. Kui PokerStars peaks aga kunagi naasema, on kindlasti tegemist hea uudisega kõikidele mängijatele. 

Õnneks on Eesti pokkerimängijatel siiski olemas niigi head mänguvõimalused ning ka tiitlivõistlusi saab korraldada heal tasemel. GG-võrgustik on suur ning võimas, Unibet toob Eestisse päris oma tarkvara ning MPN-i asemele astub peagi iPoker.  

Aga äkki ei toimigi enam freerollid kui sellised. Võib-olla põhjusel, et saidid ise ei näe selles endist perspektiivi? Lõviosa freerolleritest äkki lihtsalt ei hakkagi kunagi raha peale mängima või kasiinos õnne proovima, kujutades endast operaatorite jaoks majanduslikult kasutut ning mõnikord ka suisa tüütut elementi. Seetõttu korraldatakse ka freerolle vähem ning ega neid väga reklaamitagi.   

Võib-olla ka sellepärast, et koos online-pokkeri jahtumisega on freerollide väärtus mängijate silmis oluliselt langenud. Enne COVID-19 kriisi elasid ju inimesed väga hästi - oli nii tööd kui raha. Miks peaks siis higistama tunde mingil turniiril, et parem juhul mõned sendid võita? Tõsi, tänaseks on pandeemia suurendanud oluliselt ka freerollerite ridu.   

Mida annaks teha, et OPEM-i freerolli ja rahvaturniiri osalejate arv endistesse kõrgustesse viia? Muidugi juhul, kui sel üldse mõtet nähakse...aga miks ei peaks siis OPEM-i freerollil seda mitte olema? Kaalul on ikkagi Eesti meistritiitel. Minu arvates lausa suurepärane võimalus uute kontode saamiseks! 

Üht-teist annaks paremini teha. Kindlasti peaks freerolli/rahvaturniiri korraldaja rohkem trummi taguma (minimaalselt FB, uudiskirjad ning mingidki sotsiaal- ja meediapromod) ning ka auhinnad võiksid olla vähegi atraktiivsed. On pisut kahtlane, kuivõrd meelitavad inimese mängima näiteks (sub)satelliidipiletid, liiati on satelliitide kuldaeg ammu läbi. Kui pärisraha jagada ei saa (või ei taheta), siis võiks proovida näiteks kiirpokkeri piletite või isegi tasuta spinnidega, millel oleks reaalne väärtus ja mida saaks kohe kasutada.   

Kokkuvõtteks: korraliku pingutusega peaks minimaalselt 500 freerollerit olema täiesti tehtav tulemus. Kas järgmisel aastal selle numbrini ka jõutakse?

KASIINO TOP 5
SPORDIENNUSTUS TOP 5
POKKER TOP 5